Komunikacja miejska będzie jeszcze droższa. Opłacalność jazdy takim środkiem transportu wymyka się spod kontroli

Komunikacja miejska będzie jeszcze droższa. Opłacalność jazdy takim środkiem transportu wymyka się spod kontroli

komunikacja miejska autobus

Podaj dalej

Czy komunikacja miejska będzie opłacalnym środkiem transportu w najbliższym czasie? Idą podwyżki, a u niektórych przewoźników będą to już kolejne w tym roku. To efekt utrzymujących się wysokich ceny paliw i wzrost kosztów energii. Pasażerowie tym samym muszą liczyć się z tym, że ceny biletów pójdą w górę.

Samochód czy komunikacja miejska?

ceny paliw kierowca
fot. freepik

Społeczeństwo od zawsze namawiane jest do tego, aby porzucić samochód i przesiąść się do autobusu czy tramwaju. Tyle tylko, że komunikacja miejska uważana jest za drogą, a ma być jeszcze droższa. Jeżeli koszty miesięczne dojazdu do pracy wychodzą podobnie, bądź niewiele drożej, łatwiej korzystać z auta niż tułać się po przystankach.

Warto jednak zwrócić uwagę na jedną rzecz. W mniemaniu społecznych komunikacja miejska powinna być tanim środkiem transportu, a tak niestety nie jest. Dlatego też każdy patrzy na to, aby od niej uciekać. Nie ma praktycznie niczego, co przyciąga nowe osoby do podróżowania nią. Jeżdżą po prostu ci, którzy muszą, natomiast inni szukają różnych alternatyw.

Dobry przykład pokazały ostatnie Niemcy. Kiedy ceny komunikacji miejskiej zostały obniżone wręcz do symbolicznej kwoty, nagle ”wszyscy” zaczęli nią podróżować. To pokazuje, że ludzie są w stanie zrezygnować z samochodu. Musi być jednak do tego odpowiedni bodziec. A w tym przypadku może być wyłącznie jeden – finansowy.

kierowca-kierownica-samochod

Miasta podnoszą ceny biletów

Podwyżki dotykają wszystkich i to z każdej strony. Wiadomo już, że komunikacja miejska zdrożeje w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Zaznaczane jest jednak, że nie będzie ona większa niż inflacja. Większa natomiast będzie w Nowym Targu, gdzie radni już przegłosowali zmianę cen biletów o 18 procent w górę.

W ostatnich miesiącach wzrosły ceny przejazdów w Gdańsku i Gdyni aż o 26 procent. W lipcu wprowadzono w Olsztynie wyższe ceny o 25 procent, a w Lublinie o ponad 10 procent. To tylko nieliczne przykłady, bo w całej Polsce podwyżek było więcej, a nadchodzą kolejne. Każdy musi sobie zatem odpowiedzieć na pytanie, czy to dobry kierunek? Na pewno niezbędny jeżeli chodzi o finanse.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News