Kolejne zmiany w programie 500+ i 800+. Większość rodziców nie będzie zadowolonych z tej wiadomości

Kolejne zmiany w programie 500+ i 800+. Większość rodziców nie będzie zadowolonych z tej wiadomości

500+ premier rzad

Podaj dalej

Program Rodzina 500+ od kilku lat cieszy się w Polsce dużym uznaniem i zainteresowaniem. Dzięki niemu bardzo wiele rodzin poprawiło swoją sytuację materialną i życie z miesiąca na miesiąc stało się o wiele łatwiejsze. Idea tego programu początkowo zakładała, że będzie to program to walki ze spadającą demografią w kraju. Obecnie nikt już nawet nie ukrywa, że jest to świadczenie socjalne dla wszystkich. Po pieniądze jak się okazuje sięgamy już nie tylko my.

500+ i 800+ dla wszystkich

500+ 800+ dodatek pieniądze świadczenie na dziecko na dzieci
fot. freepik.com – roman-

Trudno sobie wyobrazić sobie dziś życie bez programu Rodzina 500+. Mało tego, niebawem będzie to już 800+, a więc jeszcze większa ”darowizna” od państwa. Jak się jednak okazuje coraz więcej na tym korzystamy my Polacy, ale również… obcokrajowcy. Liczba osób, która otrzymuje to świadczenie rośnie i wedle szacunków będzie rosła coraz wyraźniej. A warto przypomnieć, że to przecież pieniądze z naszych podatków.

Oczywiście nie każdy obywatel innego kraju może zgłosić się po 500+ od tak. Trzeba spełniać pełne warunki, ale nie są one znacząco wygórowane. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że przez pierwsze sześć miesięcy tego roku wypłacono przeszło 2 mln świadczeń na rzecz dzieci obcokrajowców. W samym czerwcu było to 258 tys. dzieci pochodzących z innych krajów. Dane pokazują, że to 4 procent ze wszystkich wypłat w kraju.

Wskaźnik ten jednak rośnie i już szacuje się, że może on wynosić 5 procent, a niebawem i więcej. Wiadomo, że nie wszyscy cudzoziemcy korzystają z możliwości pobierania tego świadczenia, ale niebawem ten trend na pewno zacznie się zmieniać. Ile wydano pieniędzy na dzieci z innych krajów od stycznia do czerwca tego roku?

  • Ukraina – 1,8 mln.
  • Białoruś – prawie 101,5 tys.,
  • Rosji – przeszło 20,8 tys.,
  • Wietnam – 13,5 tys.,
  • Rumunia – 12,4 tys.,
  • Bułgaria – ponad 9,5 tys.
  • Indie – ponad 9,4 tys.,
  • Gruzja – blisko 6,4 tys.,
  • Mołdawia – przeszło 4,5 tys. ,
  • Chiny – prawie 4 tys.
program-500
gov.pl

Dlaczego Polaków drażni ten temat?

W Polsce źle odbierana jest wiadomość, że 500+ przysługuje obywatelom innych krajów. Wynika to z tego, że większość osób wychodzi z założenia, że to nasz program z naszych pieniędzy i należy się on wyłącznie polskim dzieciom i rodzinom. Większość osób jednak zapomina, że rodzice tych dzieci w znaczącej większości także pracują w Polsce i także odprowadzają tutaj podatki.

Nie jest to zatem system, który pozwala na rozdawnictwo. W dodatku państwo i eksperci zauważają również, że to niewielki odsetek finansowy dla budżetu państwa – wręcz symboliczny. A pomoc jaką niesie się dla tych osób jest bezcenna pod względem humanitarnym. Zdecydowanie gorzej wygląda to często na naszym podwórku, gdzie dodatek ten ma zupełnie inną rolę niż nawet świadczenia.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News