Klimatyzacja w samochodzie sprawia problemy? To zapewne jeden z głównych tego powodów

Klimatyzacja w samochodzie sprawia problemy? To zapewne jeden z głównych tego powodów

Podaj dalej

Klimatyzacja to jedna z obowiązkowych rzeczy w samochodzie, ale pod jednym warunkiem – musi być sprawna. Ciężko sobie wyobrazić współcześnie podróżowanie samochodem, nawet na krótkich trasach, gdy wewnątrz pojazdu robi się sauna. A może zdarzyć się tak, że nawet gdy działa może zawodzić po dłuższym działaniu. Wówczas droga prowadzi do jednego elementu.

Parownik odpowiedzialny za to jak działa klimatyzacja

klimatyzacja temperatura czynnik

Wybierać się w kilkugodzinną trasie wielu kierowcom mogło zdarzyć się tak, że jeszcze przed upływem godziny jazdy nagle z wywietrznik przestało płynąć chłodne powietrze. To bardzo niepokojący sygnał, gdy niby wszytko działa dobrze, a nagle przestaje. Pomijając oczywiście fakt, że momentalnie na trasie spada komfort jazdy.

Samo wyłączająca się klimatyzacja to objaw trudny do zdiagnozowania, ale trop zawsze prowadzi w jedno miejsce parownik. I to właśnie on jest najczęstszą przyczyną tego, że dochodzi do takiego zjawiska. Problem ten po pewnym czasie ustaje samoistnie, ale wraca jak bumerang, dlatego trzeba wizyta w serwisie jest nieunikniona.

Najprawdopodobniej przyczyną takiej sytuacji jest to, że parownik zamarza. Ale to dlaczego taka sytuacja ma miejsce nie jest łatwe w zdiagnozowaniu. Powodów tego typu sytuacji może być kilka: niskie ciśnienie gazu, duża wilgoć w chłodziwie bądź zbyt duża jego ilość. Choć najczęściej wynikać to może z przytkanych przewodów, a te trzeba wówczas wymienić.

klimatyzacja samochod czynnik

Diagnoza kluczowa

Z tego typu problemami najlepiej wybrać się do specjalistycznego serwisu, gdzie klimatyzacja nie stanowi dla pracowników żadnego kłopotu. Wtedy są oni w stanie szybko ocenić problem, zwłaszcza, że z podobnymi sytuacjami spotykają się na co dzień.

ustawienia klimatyzacja powietrze

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News