Kierowcy w Polsce są wprowadzani w błąd!? Tankując paliwo na stacji miejcie to na uwadze

Kierowcy w Polsce są wprowadzani w błąd!? Tankując paliwo na stacji miejcie to na uwadze

diesel benzyna lpg paliwo

Podaj dalej

Co jest dla kierowców obecnie największym odniesieniem tego, ile kosztuje paliwo? Niewątpliwie cena ropy. Bardziej zorientowane osoby wiedzą, że ma to znaczący wpływ na to co dzieje się przy dystrybutorach. Nie należy jednak brać tego wyłącznie jako główny czynnik zmiennej. Najlepszym przykładem jest tego sytuacja jaka miała miejsce trzy lata temu.

Paliwo to ropa, ale w drugą stronę już nie do końca

Diesel

Dziś wszyscy z ogromnym przerażeniem patrzą jak ropa BRENT podnosi się o każdego dolara. Obecnie jest to około 82 dolary za baryłkę i jest najdroższa od trzech lat. Co ciekawe, tylko przez niecały rok zdrożała ona aż o… 120 procent. Nie trzeba nikomu przytaczać specjalnie jak to przekłada się obecnie na ceny paliw na stacjach.

Obecnie jednak mało kto pamięta, że na początku wakacji w 2018 roku ropa BRENT ropa kosztowała… 150 dolarów za baryłkę! Wychodziłoby na to, że wówczas paliwo powinno obecnie kosztować około 12 złotych. A wtedy tankowaliśmy przecież po około  4,70 zł/l. Z kolei niecałe dziesięć lat przez kilkadziesiąt miesięcy utrzymywała się cena w większym zaokrągleniu około 110 dolarów.

Skąd więc aż takie dysproporcje w tym wszystkim? Kiedy ropa kosztowała niemal dwa razy tyle dolar kosztował był wart nieco ponad 2 złote. W przeliczeniu dawało to zatem cenę baryłki na poziomie ok. 300 zł. Dziś ta sama baryłka kosztująca nieco ponad 81 USD przy dolarze za niecałe 4 zł wynosi około 320 zł. Wartość dolara odgrywa zatem znaczącą rolę, a przy tym warto pamiętać o tym jak słaby pozostaje polski złoty.

diesl paliwo tankowanie

Notowania ropy naftowej i kursów walutowych to też jednak nie wszystko

Oczywiście dwie powyższe rzeczy są jednymi z najważniejszych, ale również i mniejsze czynniki odgrywają tutaj ważną rolę. Chociażby same rafinerie i ich marże potrafią wyraźnie przełożyć się na to, ile płacimy za paliwo. W końcu trzy lata temu ropa BRENT była wyceniana podobnie, a płaciliśmy na stacjach około 70-80 groszy mniej niż obecnie.

Nie można zapominać, że wzrosły ogólne koszty utrzymania rafinerii  – koszty pracy, zużycia energii, dostaw czy utrzymania. W końcu za to wszytko musi zapłacić ostatnie ogniwo w tym całym długim i skomplikowanym łańcuchu. Niestety pozostajemy to zawsze my, a więc ci którzy tylko chcą zatankować paliwo.

diesel paliwo tankowanie

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News