Kierowcy, w najbliższy weekend zmiana czasu. Co to oznacza w tym roku i jak uniknąć mandatu?

Kierowcy, w najbliższy weekend zmiana czasu. Co to oznacza w tym roku i jak uniknąć mandatu?

Podaj dalej

Zmiana czasu jednych cieszy innych nie, ale na pewno w tym wszystkim pozytywne pozostaje to, że dzień jest dłuższy. Dotyka ona jednak wszystkich, a także kierowców którzy z tego tytułu mogą mieć problemy. I to na tyle poważne, że grozi im mandat karny w przypadku przeprowadzonej kontroli.

Przygotuj się, nadchodzi zmiana czasu

zegarek zmiana czasu

Problem tyczy się wyłącznie kierowców wykonujących transporty z użyciem tachografu. Bo na nim jak wiadomo musi się wszystko zgadzać, a inspekcja transportu drogowego nie przymknie z tego tytułu oka. Mandat z tego tytułu może wynosić 100 zł za każdą wykresówkę, ale nie może być większy niż tysiąc złotych.

W dużej mierze muszą pilnować się przedsiębiorcy oraz kierowcy, którzy wciąż posiadają w swoim ciągniku siodłowym tachograf analogiczny. Według wskazówek Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców w tego typu urządzeniu najlepiej dokonać zmiany ręcznie. Najlepiej nie przesuwając zegara wstecz, a do przodu o 23 godziny.

Zalecane jest, aby zmiana czasu została przeprowadzona przed wyruszeniem w drogę po dobowym odpoczynku w niedzielę. Jeżeli kierowcy z takim tachografem postąpią w ten sposób mogą być spokojni, że unikną jakichkolwiek problemu. Można również dopisać na odwrocie, że nastąpiła zmiana czasu.

wyswietlacz zmiana czasu

Tachograf cyfrowy bez zmian

W przypadku tachografów cyfrowych sprawa jest dużo łatwiejsza. Tutaj nie trzeba dokonywać żadnych zmian, bowiem wszystko dzieje się automatycznie. W dodatku tutaj jakakolwiek zmiana czasu może być wykonana wyłącznie przez warsztat kalibrujący tachograf.

Tego typu dzień nie przyzwala do tego, że kierowcy mogą pracować ekstra godzinę w tym dniu. ITD co roku bierze pod uwagę w trakcie kontroli to, czy któryś kierowca ”przypadkowo” właśnie tak nie postępuje. Zdecydowanie lepiej unikać tego typu kłopotów.

zmiana czasu auto

.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News