Kierowcy, ubezpieczenie OC będzie dużo tańsze. Ta nadchodząca zmiana znacząco się do tego przyczyni, a na pewno powinna

Kierowcy, ubezpieczenie OC będzie dużo tańsze. Ta nadchodząca zmiana znacząco się do tego przyczyni, a na pewno powinna

samochody uzywane sprzedaz

Podaj dalej

Wszyscy równo zmierzamy w kierunku, w którym ubezpieczenie OC będzie dużo tańsze niż obecnie. Wynika to z faktu zmian, jaka wprowadza Unia Europejska w kwestii bezpieczeństwa samochodów. Podnosi ona bowiem wymagania dla producentów, jeżeli chodzi obowiązkowe systemy naszego zdrowia i życia. Efekt ma być ostatecznie taki, że będzie mniej wypadków i kolizja na drogach.

Niższe ubezpieczenie OC dla kierowców

Im mniej wypadków i kolizji na drogach, tym naturalne wpływa to na mniejsze ubezpieczenie OC jakie musimy płacić co roku. Dużą zmianę w kwestii naszej ochrony i samej wysokości polisy ma wprowadzić Intelligent Speed Assistance (ISA), jaki będzie obowiązkowy w każdym nowym samochodzie od przyszłego roku. To tzw. inteligentne czujni prędkości.

Tym samym w każdym nowym samochodzie będzie wręcz niemożliwe przekroczenie prędkości. Zamontowane urządzenie będzie wiedziało z jaką prędkością poruszamy się na podstawie sygnału GPS. Jeżeli będziemy jechali zbyt szybko automatycznie komputer pokładowy zacznie ograniczać moc silnika, co nie pozwoli nam uzyskać większej prędkości.

Mniejsza prędkość będzie oznaczała mniejszą ilość zdarzeń drogowych, a tym samym ubezpieczenie OC stanie się ”coraz zbędniejszą ochroną”. Oczywiście wciąż obowiązkową, lecz liczba wypadków i kolizji będzie na tyle mniejsza, że polisy powinny automatycznie tanieć z roku na rok. Z systemem jest jednak jeden problem – choć będzie on w każdym pojeździe, to będzie możliwość jego wyłączenia. Unia Europejska nie narzuca jeszcze obowiązku jego używania. Z dużym naciskiem na słowo ”jeszcze”. Można zatem zakładać, że używać go będzie tylko kilka procent osób.

Ubezpieczenie OC niższe, ale ceny aut w górę

To, że potencjalnie powinniśmy z czasem płacić mniej za ubezpieczenie to jedno. Oczywiście do tego czasu droga nie tak krótka, ale zanim tak się stanie sporo wydamy na nowy samochód. Nowe systemy, nowa technologia sprawia, że ceny pojazdów idą w górę. Tak jest niestety zawsze i tak będzie od nowego roku. Szacuje się, że ISA będzie kosztowała kierowców dobre kilka tysięcy złotych. Choć wartość pojazdów i tak ma się podnieść o około 10 procent, więc nie warto czekać jeżeli planujemy zakup.

Mówi się również, że ubezpieczalnie już mają pomysł jak walczyć z mniejszą ilością wypadków i potencjalnymi stratami finansowymi. Już teraz bardzo często powołują się one na drogie usługi napraw i części. Z czasem jednak posiadając ubezpieczanie OC naprawy też mają pójść w zapomnienie, takie jakie znamy. Będą po prostu wymieniane całe podzespoły.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News