Kierowcy, szykujcie się na nowy podatek! Serce mówi nie, ale rozum tak

Kierowcy, szykujcie się na nowy podatek! Serce mówi nie, ale rozum tak

kaczynski morawiecki nowy podatek

Podaj dalej

Która grupa nie raz i nie dwa przekonała się o tym, że jest najlepsza do łatania problemów finansowych państwa? Oczywiście, że są to kierowcy. Rząd zawsze ma najłatwiej sięgać do portfeli kierowców, bowiem jest to ogromna grupa osób, z której szybko powstaje duża kupka pieniędzy.

Nowy podatek na który chwilę trzeba poczekać

pieniadze nowy podatek

Jak obecnie wygląda stan budżetu naszego państwa wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawe – bardziej lub mniej. Morał jednak płynie jeden – koronawrius sprawił, że powstał większy niż zakładano rok temu deficyt budżetowy. Wedle prognoz deficyt sektora finansów publicznych w relacji do PKB będzie w Polsce najwyższy w całej Unii Europejskiej. Wynika to głównie z dużego pakietu pomocowego w ostatnich miesiącach, a także wydatków socjalnych bez pokrycia.

A przecież budżet miał być po raz pierwszy od 1989 roku wedle zapowiedzi zrównoważony. Wydatki miały nie przekraczać dochodów. Wiadomo już od dawna, że o takim scenariuszu nie ma mowy. Powstanie dziura, którą trzeba będzie łatać u podatników.

Wnioski płyną z tego jedno – nadchodzi nowy podatek, a może nawet i podatki. Jeżeli tak, to niewątpliwie nie ominie to nas kierowców.

Rząd lubi sięgać po pieniądze kierowców

pieniadze rzad podatek

Spójrzmy tylko na ostatnie lata. W 2018 roku Ministerstwo Energii poinformowało, że rząd przyjął w projekt ustawy tworzącej Fundusz Niskoemisyjnego Transportu i wprowadza nową opłatę emisyjną w cenie paliw. Efekt? Każdy kierowca dorzuca około 8 groszy do litra paliwa.

W 2015 roku pojawiła się tzw. opłata zapasowa, kolejne 5-6 groszy do każdego litra. A przecież to tylko niektóre nowe ”wymyślne ” podatki z ostatnich lat. A może to już czas na kolejną ”daninę ekologiczną” dla posiadaczy samochodów z silnikiem o pojemności większej niż 2-2,5 litra?

Nie pozostaje nic innego jak czekanie, aż sytuacja w Polsce i na świecie się nieco uspokoi. Wówczas można wypatrywać nowych pomysłów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News