Kierowcy, szykujcie portfele. Zaskoczy was, jak głęboko diesel i benzyna sięgnie wam w kieszeń

Kierowcy, szykujcie portfele. Zaskoczy was, jak głęboko diesel i benzyna sięgnie wam w kieszeń

Podaj dalej

Ubiegły rok jak wszyscy doskonale wiemy był rokiem dość specyficznym. Oczywiście choć kalendarzowo dobiegł on końca, to jednak pod jednym i najważniejszym względem wciąż ma swoją kontynuację. Odbiegając jednak od wszystkiego, co było i pozostaje najgorsze, w tym wszystkich cieszyć mogła jedna rzecz – ceny paliw. Diesel i benzyna kosztowały rekordowo nisko. No właśnie… kosztowały, bo obraz tego zmienia się diametralnie z tygodnia na tydzień.

Ceny paliw w górę. Benzyna znacznie droższa niż diesel

diesel tankowanie stacja

Prognozy cen paliw na najbliższy tydzień nie są niczym optymistycznym. Patrząc jednak dalej już na przełomie kolejnego miesiąca można spodziewać się, że niektóre stacje paliw w Polsce postraszą już piątką z przodu za benzynę PB 98.I to wcale nie będzie koniec.

Ogólny ceny za wszystkie paliwa zmierzają do wartości, jakie tak naprawdę straszyły kierowców np. w 2019 roku. Będzie to zatem kwota około 5,50 zł, czyli z kolei praktycznie o 1,50 zł niż w najlepszym okresie ubiegłego roku. Jedno w tym wszystkim jest pewne – podwyżki nie wyhamują choć na chwilę i w najbliższym czasie będą tylko szły w górę.

Aktualnie płacimy i tak znacznie mniej niż przed rokiem. Ceny są niższe niż na przełomie ubiegłego roku, gdy diesel kosztował o 60 gr więcej, benzyna o 40 gr, a autogaz o 20 gr. Mimo wszystko powodów do zadowolenia pod tym względem ciężko szukać.

samochod paliwo tankowanie

Szybko rośnie cena ropy

Tylko w ostatnich dwóch miesiącach cena ropy Brent wzrosła o niemal 1/3. Do tego same rafinerie dwukrotnie zmieniały cenniki, podnosząc stawki. Z tego też względu na Sylwestra płaciliśmy za tankowanie więcej niż kilka dni wcześniej na Boże Narodzenie.

Na pewno sprzymierzeńcem cen paliw nie okazała się informacja o wyprodukowaniu szczepionki. To właśnie od tego czasu ceny ropy, a następnie paliw zaczęły rosnąć. Trudno jednak cieszyć się z niskiej ceny paliwa, gdy nie można nigdzie podróżować i żyć w takim świecie, jak przez ostatnie miesiące.

wlewanie paliwa bak

Świat wraca do normalności, należy być na to przygotowanym i po prostu się z tego cieszyć. W końcu skoro wcześniej byliśmy użytkować samochód przy wyższych cenach paliw, to i teraz damy radę. Choć na pewno każdy przejechany kilometr będzie już bardziej przemyślany.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News