Kierowcy, szykujcie miejsce na szybie. Zbliża się do umieszczenia na przodzie naklejka ekologiczna

Kierowcy, szykujcie miejsce na szybie. Zbliża się do umieszczenia na przodzie naklejka ekologiczna

Podaj dalej

Niebawem na przedniej szybie naszego samochodu obok naklejki tej z numerem rejestracyjnym pojawi się kolejna. Będzie to naklejka ekologiczna informująca o tym, jakie normy emisji spalin Euro spełnia nasz samochód. To będzie bardzo istotna informacja w kontekście powstających stref czystego transportu. Na tej podstawie nasz pojazd będzie identyfikowany.

Naklejka ekologiczna nowym oznaczeniem pojazdu

normy emisji spalin

Tak jak w większości krajów Unii Europejskiej taki i u nas niebawem pojawią się miejsca, do których pewna część samochodów nie będzie mogła wjechać. Jako, że tego typu miejsc z czasem powstanie dość sporo ważna jest bezproblemowa identyfikacja samochodów. O tym jednak pomyślano już dużo wcześniej i zadbano.

W wielu krajach funkcjonuje tzw. naklejka ekologiczna. Niektóre osoby mogły się już z nią spotkać będąc np. w innym kraju bądź po prostu kupując sprowadzany samochód z tego typu pozostałym oznakowaniem. Pełnić one będą dwie role – potwierdzenia danej normy Euro oraz uprawnienia do wjazdu do stref ekologicznych.

Najwięcej pojazdów będzie w Polsce z liczbą 4 bądź 5, co oznacza daną normę Euro. Niewątpliwie najbardziej pożądana norma Euro 6, ale ją będą posiadali właściciele samochodów wyprodukowanych tylko od września 2019 roku. Co kilka lat najmniejsza liczba, a więc norma, będzie wykluczać z wjazdu do stref.

naklejka ekologiczna diesel

Kiedy ją otrzymamy i gdzie?

To, że naklejka ekologiczna będzie jest pewne, natomiast niepewne jest to kiedy zacznie ona obowiązywać. W teorii powinna dość szybko, bowiem rząd planuje już niebawem wprowadzić przepisy związane ze strefami czystego transportu. Ta kwestia zatem też powinna być szybko rozstrzygnięta.

Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu dystrybucja nie jest rzeczą prostą. Już wcześniej informowano o tym, że za oznakowanie każdego pojazdu mają odpowiadać stacje kontroli pojazdów. To właśnie tam w trakcie corocznego przeglądu otrzymamy taką naklejkę, którą będziemy musieli nakleić na szybie.

unia spaliny euro

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News