Kierowcy, spryskiwacze nie działają tak jak powinny? Można to szybko naprawić i zweryfikować

Kierowcy, spryskiwacze nie działają tak jak powinny? Można to szybko naprawić i zweryfikować

dysze spryskiwacze plyn

Podaj dalej

Źle działające spryskiwacze są niezwykle uciążliwe dla każdego kierowcy. A pod tym względem możliwości jest kilka. Wystarczy, że jeden nie działa bądź nawet jest źle ustawiony i już problem z widocznością może utrudniać jazdę. Dlatego warto od razu interweniować, gdy zauważamy problemy związane z tym, w jaki sposób płyn do spryskiwaczy trafia na naszą szybę.

Spryskiwacze i powód ich złego działania

O ile płyn źle trafia na naszą szybę to możemy bardzo naprawić. Wystarczy tylko sięgnąć po igłę i odpowiednio dobrze ustawić promień na szybę. Warto to jeszcze wcześniej sprawdzić w trakcie jazdy na odpowiedniej prędkości. Trzeba pamiętać, że im prędkość większa tym woda opada wcześniej, czyli tak naprawdę niżej. Może zatem nie wymyć szybszy w miejscu, w którym ma. Zawsze dlatego lepiej błąd popełnić w górę niż w dół – co można oczywiście skorygować.

Gorzej jednak, gdy spryskiwacze w ogóle nie chcą dawać płynu. Powodem zapewne będzie awaria pompki spryskiwaczy, która z czasem w sposób naturalny po prostu odmawia posłuszeństwa. Element ten jest dość prosty, bowiem tylko napędza małą turbinkę pchającą płyn ze zbiorniczka do spryskiwaczy. W prosty sposób można wyłapać kiedy to urządzenie jest zepsute. Po naciśnięciu gałki zawsze powinno być słychać charakterystyczny dźwięk. Jeżeli go nie ma wiadomo, że pompka nie działa.

Zanim jednak szybko zbierzecie się po nową pompkę spryskiwaczy, zwolnijcie. Wcześniej warto upewnić się czy czasem bezpiecznik nie jest odpowiedzialny za to, że pompka ”nie buczy”. Warto sprawdzić również przekaźnik oraz to czy dopływa prąd. Jeżeli pod tym względem wszystko działa, wówczas wiadomo, że to wina pompki.

Wymiana prosta, ale…

Żeby spryskiwacze zaczęły działać trzeba się trochę… ubrudzić. Podniesienie koła, odkręcenie koła i zdjęcie nadkola to w wielu samochodach podstawa. Bo właśnie tylko w taki sposób można dostać się do pompki spryskiwacza. Dalej jest już jednak zdecydowanie łatwiej, bo sama wymiana to nic wielkiego i można to zrobić bez żadnej specjalistycznej wiedzy.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News