Kierowcy, przygotujcie worek pieniędzy. Diesel i benzyna będą w tym roku kosztowały około 6,50 zł/l

Kierowcy, przygotujcie worek pieniędzy. Diesel i benzyna będą w tym roku kosztowały około 6,50 zł/l

benzyna diesel paliwo

Podaj dalej

Tutaj spekulacje należy już odłożyć całkowicie na bok, bowiem diesel i benzyna w tym roku będą średnio kosztowały około 6,50 zł za każdy litr. Wiadomo to po cenie ropy, która zbliża się do ceny 80 dolarów za baryłkę. Tak droga nie była od trzech lat! Do tego wystarczy dodać, że zaledwie w ciągu tygodnia zdrożała o 5 dolarów, a we wrześniu aż o blisko 10 procent. Robi się naprawdę nieciekawie.

Ropa drożeje, a za nią diesel i benzyna

W poniedziałek o poranku ropa Brent wyceniana została na 78,60 dolarów za baryłkę. Jej dynamika wzrostu przeraża w dużej mierze kierowców, bowiem to oni są ostatnim ogniwem w tym wszystkim. Rosnąca cena i to tak dynamicznie sprawia, że niebawem równie wysoki skok pojawi się na naszych stacjach paliw. Popyt na ropę jest ogromny i nic jak na razie nie zapowiada, żeby miało to się zmienić.

Analitycy już wcześniej zapowiadali, że musimy liczyć się z tym, że jeszcze w tym roku ropa Brent będzie kosztować minimum o 10 dolarów więcej niż teraz. Patrząc na to co się dzieje na giełdzie wygląda na to, że niestety się nie myli. Głównym z powodów jej rosnącej ceny jest sytuacja związana z gazem i kryzysem energetycznym na świecie.

Kierowców, i to tych nie tylko w Polsce, czekają kolejne podwyżki i to nie małe, lecz jak zawsze stopniowe.  Obecnie średnia cena za benzynę 95 wynosi 5,82 zł/l, natomiast za diesel 5,61 zł l. Na koniec października przewiduje się, że benzyna będzie droższa już o te 18 groszy. W wielu miastach w kraju przyjdzie płacić za nią ponad 6 złotych. Olej napędowy z kolei mocno zbliży się pod tę cenę.

Rynek samochodów używanych się zmieni

Pod dużym znakiem zapytania jest to, jak zareaguje na ceny paliw rynek samochodów używanych. Rosnące ceny mogą sprawić, że coraz więcej osób jednak nie będzie zainteresowane nabyciem swojego pojazdu. Natomiast może pojawić się większy wysyp ofert. Coraz więcej osób po prostu nie będzie stać na to, aby tankować i jeździć.

Ostateczny skutek tego może być taki, że używane samochody znów będą tańsze i będzie ich bardzo wiele na rynku. Pytanie tylko, czy znajdzie się aż tak liczne grono zainteresowanych kierowców, którzy będą chcieli je nabywać. Tutaj niewątpliwie zajdą duże zmiany, lecz zapewne pierwsze symptomy tego zobaczymy w pierwszym kwartale kolejnego roku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News