Kierowcy powinni szybko udać się na stacje paliw. Zmiana płatności za diesel. Tak tanio nie tankowaliśmy od wielu tygodni

Kierowcy powinni szybko udać się na stacje paliw. Zmiana płatności za diesel. Tak tanio nie tankowaliśmy od wielu tygodni

diesel paliwo ceny

Podaj dalej

Znakomicie dla kierowców zaczyna się prezentować cena za diesel na koniec lutego. Kierowcy będą tankować naprawdę tanio względem wielu ostatnich miesięcy, a może nawet i rekordowo tanio! Wciąż notowana jest tendencja spadkowa w cenach hurtowych, a olej napędowy zszedł już do najniższej stawki od bardzo wielu tygodni.

Diesel lada dzień może kosztować poniżej 7 złotych

diesel ceny paliw
fot. freepik

Obecnie diesel w cenie hurtowej kosztuje 5,76 zł/l i jest to naprawdę najniższa cena względem tego, co płaciliśmy jeszcze pod koniec stycznia. Wówczas cena wyraźnie przekraczała poziom ponad 6 złotych. Doliczając do tego należy podatek będziemy mieć do czynienia ze średnią cenę na poziomie 7,08 zł/l bez marży.

Coraz bliżej jesteśmy zatem tego, aby olej napędowy realnie kosztował poniżej kwoty 7 złotych. Brakuje już naprawdę niewiele, aby kierowcy mogli znów zobaczyć kwotę zaczynającą się od szóstki. Widać również, że maleje różnica między olejem napędowym, a benzyną, co także jest z korzyścią dla wszystkich kierowców. Warto jednak zwrócić uwagę, że 95-tka także sukcesywnie, lecz dość wolniej tanieje.

Spadająca cena za diesel na pewno przyczyni się do tego, aby poprawiła się również sytuacja gospodarcza w kraju. Spadek jednak nie może być chwilowy, a znacznie dłuższy w czasie. Wówczas na pewno powinniśmy mieć do czynienia ze spadkiem nie tylko inflacji, ale również ze spadkiem cen w sklepach. Rynek znów stanie się konkurencyjny w walce o klienta, a żeby wygrać musi obniżać ceny.

ceny paliw paliwo benzyna diesel
fot. freepik.com – irenemiller

Słabnie złotówka na tle dolara

O ile ropa Brent już od wielu tygodni utrzymuje się na poziomie zbliżonym do 85 dolarów, o tyle sam dolar zaczyna drożeć. Wynika to z faktu, że polska złotówka słabnie, co niestety jest odczuwalne. Na szczęście i ku zaskoczeniu nie wpływa to znacząco na ostateczną cenę za diesel i benzynę. Gdyby jednak złotówka się umocniła, wówczas łatwiej byłoby liczyć na to, że znów zobaczymy szóstkę jako pierwszą w cenie za olej napędowy.

Powoli kończy się luty i niewątpliwie był to jeden z lepszych miesiąców dla kierowców od dłuższego czasu. I to pomimo faktu, że przecież weszło embargo na rosyjską ropę! Miało być strasznie, miało być drogo i miało brakować paliwa. Okazuje się jednak, że sytuacja wygląda zupełnie inaczej niż zapowiadano. I niech tak już będzie, bo każdy kierowca ma dość tego, gdy widzi rosnące ceny paliw na stacjach.

Paliwa zmieniają ceny
fot. freepik.com – vovashevchuk

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News