Kierowcy potraktujcie to poważnie. Mandat za brak maseczki w aucie może wynieść nawet 30 tys. zł

Kierowcy potraktujcie to poważnie. Mandat za brak maseczki w aucie może wynieść nawet 30 tys. zł

Podaj dalej

W związku z faktem, że cała Polska została objęta żółtą strefą od weekendu policja wedle zapowiedzi bardzo skrupulatnie sprawdza czy wszyscy stosują się do zaleceń. Jednym z najważniejszych obowiązków jest noszenie maseczki. Kto się do tego nie stosuje musi liczyć się z tym, że otrzyma mandat. A kierowcy podobnie jak i piesi musza liczyć się z wydatkiem nawet… 30 tys. zł!

Mandat za mandatem. Policja jest bezwzględna

Mandat prawo jazdy

Policjanci otrzymali od swoich przełożonych, aby być bezwzględnym wobec osób, które nie stosują się do zaleceń. Zakrywanie ust i nosa jest priorytetem w obecnym okresie, gdzie liczba osób zakażonych wynosi już po kilka tysięcy dziennie. A eksperci spodziewają się, że na dniach to będzie po kilkadziesiąt tysięcy osób.

Jeżeli nie posiadamy maseczki w samochodzie musimy liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Jest to najmniejszy wymiar kary jaki może nas spotkać. Jeżeli sytuacja będzie wyjątkowa wówczas funkcjonariusz może nałożyć karę administracyjną. Tutaj kwota ta wynosi od 5 do nawet 30 tys. złotych.

Kiedy mandat?

maseczk

Należy pamiętać, że możemy zostać ukarani karą grzywny w momencie, gdy nie mamy założonej maseczki w momencie podróży z osobą, z którą nie zamieszkujemy. Gdy jeździmy sami bądź z osobami, którym prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe wówczas policjant nie ma prawa nas ukarać.

To jest oczywiście najważniejszy powód. Sytuacja zdrowotna udokumentowana przez lekarza także zwalnia nas z możliwości niezakładania maseczki. Dzieci do czwartego roku życia także nie muszą zakrywać ust i nosa.

Policja już w pierwszym dniu wystawiła ponad tysiąc mandatów, a blisko dwieście spraw skierowała do sądu. – Ogłaszamy politykę zero tolerancji. W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. To wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka – powiedział niedawno minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News