Kierowcy płacą mniej za diesel niż powinni. Dlaczego stacje paliw pozostają tutaj bezradne?

Kierowcy płacą mniej za diesel niż powinni. Dlaczego stacje paliw pozostają tutaj bezradne?

diesel tankowanie paliwo

Podaj dalej

Diesel jest już o krok od tego, aby osiągnąć najwyższą cenę w historii Polski. Nic więc dziwnego, że sytuacja na rynku paliw stała się niezwykle trudna nie tylko dla kierowców, ale i dla przedsiębiorców. Sytuacja robi się coraz mniej ciekawa dla wszystkich i nic dziwnego, że niektórzy uciekają się do pewnych sztuczek. Wszystko po to, aby przyciągnąć klientów.

Płacimy za diesel mniej niż powinniśmy

Od października olej napędowy sprzedawany jest w hurcie w cenie 4 717 zł/m3, a więc po przeliczeniu wychodzi około 5,80 zł/l wraz z 23% podatkiem VAT. Zaledwie w przeciągu siedmiu dni diesel zdrożał zatem o  23 gr/l w hurtowej cenie. Z kolei patrząc miesiąc wstecz, na początek września to aż o 50 gr/l drożej. To naprawdę bardzo wysoki skok cenowy i jeden z większych odnotowany w ostatnich latach.

Na bardzo wielu stacjach można wciąż zatankować poniżej 5,80 zł/l, a nawet znacznie poniżej – do 20 groszy mniej. Co to oznacza w rzeczywistości? To, że stacje paliw drożej kupują paliwo, a taniej je sprzedają. Oczywiście to bardzo szybko się zmieni, a więc kierowcy mogą spodziewać się tego, że diesel w najbliższych dniach będzie droższy niż obecnie. I to podwyżka będzie dość wyraźna, jak to ma np. obecnie miejsce z LPG.

Wysokie ceny w hurcie to nic innego jak efekt tego co dzieje się na światowych rynkach ropy. Ta nieustannie drożeje i dziś ropa BRENT kosztuje już nieco ponad 79 dolarów za baryłkę. Tym samym jej cena nieustannie pnie się w górę, a to co dzieje się obecnie na giełdzie, za kilka tygodni przełoży się na kieszeń kierowców. Czyli tydzień w tydzień dalej będziemy płacili coraz więcej.

Benzyna też nie ma się najlepiej

Ci którzy jeżdżą na benzynie i uśmiechali się czytając o sytuacji jaką ma diesel, to informujemy, że także nie mają powodów do zadowolenia. W hurcie popularna 95-tka została wyceniona na 4 655 zł/m3, a więc około 5,73 zł/l. Jest to kwota wyższa o 22 gr/l niż tydzień wcześniej. Ostatni tak duży skok cenowy został odnotowany cztery miesiące temu.

Czego kierowcy mogą spodziewać się jeszcze w najbliższych czasie? Tego, że nie tylko drożeją paliwa, ale w związku z dużym wzrostem ich cen zdrożeje także życie codzienne. Chodzi o produkty, które dostarczane są do sklepów i firmy transportowe, którym po prostu wzrosną koszty, a ostatnim łańcuchem we zwrocie strat jest konsument.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News