Kierowcy nie zapłacą już gotówką kupując używany samochód. Co z paliwem na stacjach? Rząd wprowadza zmiany

Kierowcy nie zapłacą już gotówką kupując używany samochód. Co z paliwem na stacjach? Rząd wprowadza zmiany

diesel uzywany samochod

Podaj dalej

Nadchodzi koniec z płaceniem za używany samochód gotówką. Rząd wprowadza zmiany, które mają na celu zakończyć posługiwanie się tak dużymi kwotami w formie fizycznej. Założenie jest taki, aby pieniądze w dużej mierze były wirtualną walutą. Rzadko będziemy je widzieć czy nosić w portfelu. Jeszcze częściej będziemy płacić kartą czy przelewami online. Założenie jest jedno – władza będzie miała nad nami pełną kontrolę w kontekście tego, jak wydajemy pieniądze i czy w pełnie właściwie.

Kupisz używany samochód, ale już nie za gotówkę

Wprowadzenie limitów płatności gotówkowych to jeden z głównych pomysłów partii rządzącej. W założeniu ma to wyglądać tak, że zostanie wprowadzone ograniczenie płatności gotówkowych poprzez ustanowienie limitów płatności gotówkowych. 20 tysięcy złotych lub równowartość tej kwoty dla konsumentów w kontaktach z przedsiębiorcą oraz zmniejszenie limitów płatności dla przedsiębiorców z 15 tysięcy zł do 8 tysięcy złotych.

Tak w założeniu wygląda przygotowany projekt. Nie moglibyśmy zatem zapłacić gotówką za używany samochód i wiele innych rzeczy, których wartość przekraczałaby 20 tysięcy złotych. Z tego tytułu moglibyśmy mieć duże problemy prawne. Jakie? Choć w dużej mierze można spodziewać się oprócz kary finansowej także dokładnej kontroli skarbówki, która nad wszystkim będzie trzymała piecze.

Narodowy Bank Polski teraz musi wykonać krok w kwestii tego, czy taki projekt jest zgodny z wszelkimi normami. W tym celu władze krajów członkowskich zasięgają opinii EBC w sprawie każdego projektu przepisu prawnego w dziedzinach podlegających jego kompetencji zgodnie z Traktatem  o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej szczególnie odnośnie do środków płatności.

Pełna kontrola nad obywatelami

Mniejsze operowanie gotówką doprowadzi do większej kontroli fiskusa. Nie będzie sytuacji w których rząd będzie tracił pieniędzy z podatków z szarej strefy. Trudno tutaj mówić, że przecięny Kowalski mający w portfelu kilka tysięcy gotówki jest przestępcą bądź potencjalnym przestępcą. Nawet jeżeli zechce kupić używany samochódZnane są dobrze jednak praktyki, kiedy na umowie kupna-sprzedaży wprowadza się niższe kwoty. Pytanie tylko czy płacąc kartą bądź przelewem, taka praktyka zostanie zaprzestana. Nie zalecamy jednak robienia tego. W razie problemów z autem ciężko będzie odzyskać pieniądze, których nie potwierdziła żadna ze stron.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News