Kierowcy, nie tankujcie na ślepo! Diesel i benzyniak bardzo tego nie lubi

Kierowcy, nie tankujcie na ślepo! Diesel i benzyniak bardzo tego nie lubi

diesel

Podaj dalej

Stacja paliw to miejsce, gdzie tylko w teorii możemy czuć się spokojni i zachowywać spokój. Wbrew pozorom nie trudno o tutaj o błąd, który może zakończyć dość szybko naszą podróż. I to bez względu na to, czy nasz silnik to diesel, czy klasyczny benzyniak. Dla żadnej jednostki napędowej pośpiech nie jest dobry.

Miej oczy do okoła głowy, gdy tankujesz diesel i benzyniaka

stacja paliw diesel

W trakcie tankowania pomyłka paliwa może być bardzo przykra i kosztowna. Niestety pośpiech, niewiedza, zamyślenie, gorszy dzień czy roztargnienie może wprowadzić nas w nie lada tarapaty. Sięgnięcie po zły pistolet z dystrybutora to koszmar dla naszego samochodu.

Najczęściej tego typu błąd pojawia się, gdy jedziemy zagranicę, mamy samochód z wypożyczalni czy służbowy. Ale tu też nie ma reguły, bo może to się przytrafić każdemu. Wtedy zapominamy czy to diesel, czy benzyniak i odruchowo wlewamy paliwo. Po chwili może okazać się, że niewłaściwe, a wówczas jest już za późno naprawę błędu.

Choć też z drugiej strony nie do końca. Bo jeżeli czerwona lampka zapali nam się przed odpaleniem silnika, można jeszcze uratować sytuację. A na pewno w znacznie mniej kosztowny sposób, niż po przekręceniu kluczyków.

tankowanie diesel benzyniak

Ups! I co teraz?!

Stojąc pod dystrybutorem ze złym paliwem w baku sami na miejscu niestety nic nie zdziałamy. Niezbędna jest interwencja pomocy drogowej, która przetransportuje pojazd na warsztat. Tam mechanik doskonale będzie wiedział już co robić. Między innymi wypompuje niewłaściwe paliwo i oczyści bak.

Gdy samochód został odpalony sytuacja wygląda znacznie gorzej. Jest znacznie więcej elementów do czyszczenia, a nawet wymiany. Może również dojść do awarii katalizatora, a nawet usterki silnika. Nieco dłuższe działanie jednostki wysokoprężnej na benzynie  może doprowadzić do gruntownego remontu silnika, zwykle nieopłacalnego.

tankowanie samochodu

Warto zatem, gdy mamy gorszy dzień czy jeździmy innym samochodem skupić się i sięgnąć po dobre paliwo. Tego typu błąd nie należy do najprzyjemniejszych. I choć wydaje się dość błahy, to jednak nieprzypadkowo dana jednostka napędowa przystosowana jest do danego paliwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News