Kierowcy nie będą mogli kupować napoju energetycznego? Rząd pracuje nad wprowadzeniem zakazu

Kierowcy nie będą mogli kupować napoju energetycznego? Rząd pracuje nad wprowadzeniem zakazu

paliwo-rzad-lpg

Podaj dalej

Rząd rozpoczął prace nad wprowadzeniem zakazu kupowania napojów energetycznych. Na ten moment rozważa kwestie takie, jakie obowiązują w innych krajach, a więc sprzedaży tego typu napoju dla osób poniżej 18 lub 16 roku życia. Czy kierowcy powinni mieć obawy, że w trakcie narodzi się pomysł, że oni także nie będą mogli sięgnąć po puszkę?

Energetyki stop. Rząd nie chce by piły je dzieci

diesel paliwo embargo rosja wojna samochód olej napędowy
fot. Freepik

Tak jak modne w środowisku niektórych dzieci jest palenie papierosów, tak samo modne stało się picie energetyków. Biorąc jednak pod uwagę jak wygląda współcześnie życie młodych osób, w pewien sposób nie trudno zrozumieć, że niektórzy szukają ratunku w tego typu środku. Duży natłok chociażby nauki sprawia, że szukają dawki energii zawartej w puszcze. Nie tędy jednak droga!

A jako, że tego typu napoje opierają się na dużych dawkach kofeiny, guarany lub tauryny, może to prowadzić nie tylko do uzależnień, ale i problemów ze zdrowiem. Dlatego też rząd niebawem przeprowadzi głosowanie w tej kwestii. Wcześniej jednak musi dokładnie zapoznać się z tematem pod każdym względem.

Posłowie wprost pytają, co ma korzystnego dla dzieci w kontekście zdrowia napój energetyczny. – W Ministerstwie Zdrowia trwają analizy możliwości wprowadzenia ograniczeń picia napojów energetycznych przez osoby poniżej 16 lat. Kwestia ta wymaga zarówno analizy możliwych rozwiązań, jak i potencjalnych skutków ich wprowadzenia – powiedział miesiąc temu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, którego cytował serwis cowzdrowiu.pl.

kierowca mandat samochod
fot. freepik

Inne kraje idą tą drogą

W trosce o najmłodszych, niektóre kraje już wcześniej wprowadziły tego typu zakazy. Wszędzie jednak nie została przekroczona bariera 18 lat, a więc kierowcy mogli spożywać już energetyki. Tylko, że trzeba mieć na uwadze, że prawo jazdy można zdać wcześniej i prowadzić dany samochód wcześniej – w wieku 16 lat. Wówczas mamy do czynienia z sytuacją, że młody kierowca nie będzie mógł kupić energetyka i jeździć ”na podwójnym gazie”.

prawo jazdy nowe przepisy dla kierowców
fot, policja.pl

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News