Kierowcy mogą poczuć się oszukani co do ceny paliw. Stacje głównie zarabiały na tankujących diesel i benzynę

Kierowcy mogą poczuć się oszukani co do ceny paliw. Stacje głównie zarabiały na tankujących diesel i benzynę

diesel paliwo benzyna

Podaj dalej

Czy ten tydzień na stacjach paliw miał być inny niż był? Benzyna i diesel wedle zapowiedzi miała stanieć i… była tańsza, ale na pewno nie o tyle, co powinna być. Jak informuje e-petrol ceny paliw w tym tygodniu spadły nieznacznie, a wręcz symbolicznie, bowiem o jeden grosz. Trudno, żeby taką sytuację mieli odczuć kierowcy. Przy pełnym baku w portfelu pozostaje ledwie 50 groszy.

Diesel i benzyna nie były tak tanie jak powinny

Paliwa w hurcie w ostatnim czasie staniały, a to miało przełożyć się na obniżki cen paliw na stacjach. Tutaj obniżka miała oscylować w kwocie blisko 10 groszy, a nawet i lekko ponad. Okazało się jednak, że stacje paliw praktycznie zamroziły ceny, a to oznacza, że zyskały po prostu większą marżę na każdym zatankowanym litrze. Ogólnopolskie ceny benzyny Pb95 i diesla wynoszą obecnie średnio 5,73 i 5,42 zł/l. Natomiast Pb98 i autogaz kierowcy muszą zapłacić 5,99 oraz 2,69 zł/l.

Jeżeli chodzi o najtańsze województwo, a najdroższe oferujące paliwo, różnica jest niewielka, bowiem jest to 11 groszy na benzynie 95 i 17 groszy na benzynie 98. Jeżeli chodzi o diesel tutaj proporcja już jest większa, gdyż wynosi 16 groszy. Warto przy okazji zaznaczyć, że jeżeli chodzi o LPG różnica jest najmniejsza, gdyż tylko 6 groszy, a więc niemal w całej Polsce kierowcy tankują autogaz identycznie.

W piątek jak zawsze pojawią się nowe prognozy związane z tym, jakie ceny paliw powinny obowiązywać w kolejnym tygodniu. Będzie to już praktycznie wrzesień, okres po wakacjach, a więc zgodnie z zapowiedziami powinniśmy zobaczyć już większe różnice w cenie niż tylko… jeden grosz. Zwłaszcza, że pod koniec miesiąca stacje paliw pozwoliły sobie już podnieść, tzn. utrzymać wcześniejsze ceny.

Co słychać na giełdzie? Ropa odrabia straty

Niestety, spadek ceny ropy BRENT był tylko chwilowy i dziś wartość baryłki przekracza już nieznacznie 70 dolarów. Do odbicia cen ropy przyczyniły się opanowanie sytuacji pandemicznej przez Chiny, pełne zatwierdzenie szczepionki Pfizer-BioNTech w Stanach Zjednoczonych oraz osłabienie dolara wobec koszyka walut. Analitycy przewidują, że wartość baryłki będzie nieustannie rosła i tak do poziomu 75 dolarów. To niestety dobrze nie wróży na przyszłość, jeżeli chodzi o cenę za diesel i benzynę.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News