Kierowcy dożywotnio stracą prawo jazdy! Wchodzi zmiana na którą wszyscy czekali

Kierowcy dożywotnio stracą prawo jazdy! Wchodzi zmiana na którą wszyscy czekali

prawo jazdy prędkość

Podaj dalej

Temat utraty prawo jazdy do końca życia to temat, który bardzo często powracał w przypadku poważnych zdarzeń drogowych. Tyczy się on w dużej mierze piratów i przestępców drogowych. Osoby te świadomie narażają nie tyle swoje życie ile życie i zdrowie innych osób. Takie osoby zdaniem wielu nie powinny już nigdy wsiadać do samochodu jako kierowca. Wedle nadchodzących zmian, tak się w końcu stanie.

Prawo jazdy odbierane dożywotnio

Zapowiadana nowelizacja przepisów ruchu drogowego wciąż jest w fazie przygotowania, ale na światło dzienne wychodzą nowe informacje. Mają pojawić się w końcu zapisy na mocy których będzie można dożywotnio odebrać danemu kierowcy prawo jazdy. Oczywiście powód musi być znaczący. A chodzi m.in. o sytuację, gdy dany kierowca spożyje alkohol po jakimś zdarzeniu drogowym

Chodzi o sytuację, w których policja nie będzie w stanie określić czy kierowca pił zanim doprowadził np. do kolizji, czy wypadku. Dana osoba z nerwów może sięgnąć po alkohol z nerwów w oczekiwaniu na policję. Takie sytuacje wbrew pozorom się zdarzają, choć normalnie ciężko sobie je wyobrazić. Jeżeli policja przyłapie nas na takim czynie początkowo odbierze prawo jazdy na trzy lata. Kolejny raz już dożywotnio.

To jednak nie jedyne sytuacje, w których będą odbierana uprawnienia. Nieoficjalnie mówi się także o sytuacjach, w których uciekniemy z miejsca zdarzenia. Wówczas również nie można stwierdzić, czy w momencie zdarzenia ktoś był pod wpływem alkoholu. Często takie osoby stawiają się kolejnego dnia bądź później, mówiąc, że były w szoku i nie wiedziały jak się zachować.

Konsekwencje także będą większe

Mając na uwadze dwa powyższe przykłady takie osoby również będą miały większe konsekwencje prawne. Będą one traktowane jako osoby potencjalnie po spożyciu i będą groziły im większe konsekwencje prawne. Z kolei jeżeli ktoś spożył alkohol, a udzielił pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, wówczas może liczyć na większą przychylność. Krótko mówiąc – nie warto uciekać, a warto pomagać. Jeżeli popełniło się już jeden błąd, lepiej nie robić kolejnego.

Zaostrzenie przepisów pod kątem pijanych kierowców niewątpliwie jest potrzebne. Tylko w tym roku cała Polska była świadkami głośnych medialnych spraw, w której przewinił kierowca po alkoholu. Niewątpliwie po tragicznych zdarzeniach takie osoby nie powinny już nigdy więcej wsiadać za kółko. Powinien być to przywilej tylko dla odpowiedzialnych osób. Samochód to w końcu potencjalna broń w przypadku nieodpowiedzialnego użycia – i tak to powinno być traktowane.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News