Kierowcy często popełniają ten błąd niszcząc sprzęgło. A można się w prosty sposób przed tym uchronić

Kierowcy często popełniają ten błąd niszcząc sprzęgło. A można się w prosty sposób przed tym uchronić

sprzęgło

Podaj dalej

Nie od dzisiaj wiadomo, że to jaką trwałość ma sprzęgło zależy w dużej mierze od samego kierowcy. I choć większości z nas wydaje się, że umiemy jeździć, to jednak obsługa lewego pedału w pojeździe bardzo szybko to weryfikuje. Wystarczy tylko zadać danej osobie kilka pytań właśnie w tej kwestii, aby wiedzieć, czy ma w ogóle pojęcie o prawidłowym prowadzeniu samochodu. Większość z nas niestety popełnia te błędy i trzeba się do tego przyznać oraz próbować zmienić styl w naszej jeździe.

Sprzęgło nie takie proste jak się wydaje

Tytułowy element odpowiada w skrócie za rozłączenie silnika od układu napędowego. Pozwala ono zmieniać biegi w trakcie jazdy, a co za tym idzie nie uszkadzamy w tym samym czasie przekładni. Element ten jest bardzo ważny, a o tym jak ważny najlepiej świadczy cena jego wymiany. Ten, kto miał taką nieprzyjemność wie, że trzeba mieć na to odłożona nie małą ilość gotówki.

Stwierdzenie – normalna jazda – zbyt wiele nie mówi większości kierowcom, a nawet potrafi wprowadzić w zakłopotanie. Bo nie chodzi tutaj o to, że jeździmy jak niedzielny kierowca czy emeryt, a mowa w dużej mierze o samym stylu jazdy. Dlatego też trzeba stosować się do kilku prostych zasad, choć nie zawsze jest to łatwe. A mowa między innymi o jeździe na tzw. pół sprzęgle, co jest wręcz karygodne i szybko obniża jakość sprzęgła.

Ale błąd który równie często popełniamy i jest nie mniej istotny to operowanie pedałami. W trakcie zmiany biegów naprawdę warto wciskać gaz dopiero po całkowitym puszczeniu pedału sprzęgła. Oczywiście wiele zależy tutaj od momentu i sytuacji na drodze, ale warto uczyć się takiego nawyku. Sprzęgło i tak ma swoją żywotność, ale dobry kierowca potrafi ją znacząco wydłużyć. Gdy jedni w tym czasie wymieniają je już drugi czy trzeci raz, inni dopiero pierwszy.

Nie zwlekaj z wymianą sprzęgła

Najczęstszym objawem zużycia się sprzęgła jest jego ślizganie się. Jak to rozpoznać? Występuje widoczny brak przyśpieszenia po zmianie biegu, dodawaniu gazu i zwiększania prędkości obrotowej. Proces nie musi nastąpić z dnia na dzień, a być długofalowy. Warto zatem dobrze obserwować zachowania samochodu i porównywać je z tym, jak jeździło np. pół roku temu czy rok. Bezmyślne wsiadanie do auta i jeżdżenie też nie prowadzi do niczego dobrego

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News