Kierowcy, czeka na was szereg zmian, a Sejm rozpoczął ich czytanie

Kierowcy, czeka na was szereg zmian, a Sejm rozpoczął ich czytanie

Podaj dalej

W Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Kierowcy powinni wiedzieć i być na nie przygotowani, bowiem dotyczą one bardzo ważnych kwestii.

Jedne z najbardziej istotnych dotyczą dokumentu prawo jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Istotną zmianą ma pojawić się również jeżeli chodzi o kwestię tablic rejestracyjnych. Warto wiedzieć co się zmieni i na co mamy być przygotowani.

Kierowcy – nadchodzą zmiany w ustawie

Jedna z najbardziej wyczekiwanych zmian dotyczy prawo jazdy. Już od dłuższego czasu wiadomo, że dokument nie będzie nam potrzebny w formie fizycznej podobnie jak dowód rejestracyjny. Uprawnienia będziemy mieli pod ręką w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel.

W przypadku tablicy rejestracyjnej nie będzie już potrzebny zmiany jej, po przeprowadzce do innego miasta spoza powiatu. Będą one już na stałe przypisane, bez konieczności zmian. Podobnie sytuacja ma mieć miejsce, gdy nabędziemy pojazd – wówczas będziemy dziedziczyć tablice rejestracyjne po dawnym właścicielu.

prawo jazdy

Ustawodawca wyda na nas obowiązek utrzymania tablic rejestracyjnych w należytej czystości. Ukróci również samowolkę, jeżeli chodzi o montowanie małych tablic w autach do tego nieprzystosowanych.

Jeżeli chodzi o dowód rejestracyjny tutaj łatwiej go odzyskamy, jeżeli go stracimy. Będzie on wydawany na bazie danych z CEPiKu, co znacznie uprości proces odzyskiwania dokumentu. Z kolei w przypadku, gdy zabraknie w dowodzie rejestracyjnym miejsca na stemple dotyczące ważności przeglądów, dokument wciąż będzie miał swoją ważność.

Inne ważne zmiany

Z ważnych zmian warto wspomnieć również o tym, że nie będzie obowiązku naklejania naklejki na przedniej szybie z numerem rejestracyjnym. Salon Samochodowy będzie miał możliwość zarejestrowania nam nowego samochodu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News