Kierowcy będą bogatsi o 200 złotych. Sprawdź prawo jazdy i zobacz czy te pieniądze będą twoje

Kierowcy będą bogatsi o 200 złotych. Sprawdź prawo jazdy i zobacz czy te pieniądze będą twoje

prawo jazdy policja

Podaj dalej

Warto poświęcić minutę i sięgnąć po swoje prawo jazdy. Wszystko po to, aby zobaczyć czy to właśnie nam przypadnie satysfakcja z tego, że będziemy bogatsi o 200 złotych. Jak już wiadomo wszystkich kierowców prędzej czy później będzie czekała wymiana tego dokumentu. Dla jednych to będzie jednak tańszy zabieg, dla innych droższy.

Bezterminowe prawo jazdy

prawo jazdy protest
fot. freepik

Stwierdzenie, że prawo jazdy jest bezterminowe już dawno praktycznie nie funkcjonuje w Polsce. Z takiego przywileju korzysta już tylko pewna grupa osób, a dokładnie ta, która dobyła uprawnienia przed 2012 roku. Do tego dana osoba musiała mieć odpowiednie predyspozycje, aby otrzymać taki dokument. Nawet on jednak w związku ze zmianą prawa straci swoją ważność.

Każdy kierowca musi mieć świadomość, że od 2028 roku do 2033 roku będzie trwał proces wymiany prawo jazdy. Tym samym od 2034 roku każde prawo jazdy w kraju będzie już posiadało termin użytkowania dokumentu. Sama procedura będzie banalnie prosta, bowiem trzeba będzie wypełnić odpowiedni wniosek i dokonać odpowiedniej opłaty.

Osoby które mają bezterminowe prawo jazdy nie muszą obawiać się tego, że będą musiały udać się na badania. A te jak wiadomo kosztują 200 złotych. Tym samym taka kwota pozostanie w ich kieszeni, a co nie wydane to zarobione. Od daty wyrobienia nowego dokumentu ten będzie miał datę ważności na 15 lat. W przypadku osób mających np. problemy ze wzrokiem, będzie to czas krótszy obarczony kolejnymi badaniami.

prawo jazdy cena
fot. freepik

Sama wymiana nie taka droga

Obecnie wymiana prawo jazdy kosztuje 100 złotych, a do tego dochodzi opłata ewidencyjna w wysokości 50 groszy. Można zakładać, że nie dojdzie do sytuacji takiej, że w najbliższym czasie zostanie ona podniesiona. Są jednak przewidywania, że gdy nadejdzie czas wymian dokumentu, wówczas może się to zmienić. Będzie to wynikało względami dużej produkcji i zwiększonych kosztów, niż np. obecnie czy wcześniej.

Mimo wszystko podwyżka nie powinna być i tak bolesna – o ile w ogóle będzie. Warto pamiętać, że już teraz wymianę uprawnień można dokonać online, za pomocą ePUAP. Cała procedura jest równie prosta i zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż wizyta w wydziale komunikacji danego miasta. Na pewno to jest warte rozważenia, choć też nie ma co się z tym śpieszyć, jeśli nie ma takiej potrzeby.

prawo jazdy nauka
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News