Kierowco, zapomniałeś opłacić ubezpieczenia OC? Możesz stracić samochód, pójść do więzienia, a w najlepszym przypadku zapłacić wysoką karę

Kierowco, zapomniałeś opłacić ubezpieczenia OC? Możesz stracić samochód, pójść do więzienia, a w najlepszym przypadku zapłacić wysoką karę

ubezpiecze oc kontrola

Podaj dalej

Tak, wszystko powyższe z tytułu tyczy się polskich kierowców. Mało kto sobie zdaje sprawę, że zapominając o opłacie ubezpieczenia OC mogą spotkać go aż takie konsekwencje. A niestety tak wyglądają realia, a zwłaszcza w okresie wakacyjnym, gdzie najbardziej jesteśmy narażeni na takie konsekwencje. Choć tak naprawdę takie niebezpieczeństwo czyha na nas tak naprawdę 24 godziny na dobę przez cały rok.

Skleroza z ubezpieczeniem OC i wysokie konsekwencje

W Polsce niewątpliwie są jedne z najłagodniejszych przepisów, jeżeli chodzi o poruszanie się samochodem bez ważnego ubezpieczenia. Kierowcy jeżdżący z nieubezpieczoną ciężarówką zapłacą najwięcej 8400 zł, natomiast właściciele samochodów osobowych maksymalnie 5600 zł. Patrząc na inne kraje w Europie to naprawdę niewiele. Oczywiście należy brać pod uwagę fakt, że znacznie większe konsekwencje są w przypadku doprowadzenia do kolizji czy wypadku. Wtedy z własnej kieszeni musimy pokrywać naprawdę cudzego pojazdu. Wtedy pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie będzie to drogie auto i szkoda całkowita.

Oczywiście wszystko to tyczy się wyłącznie sytuacji, jeżeli szkoda nastąpiła na terytorium Polski. Jeżeli taka wyjedziemy np. na wakacje samochodem do innego kraju, zapomnimy opłacić OC i doprowadzimy tam do szkody, możemy nawet nie wrócić autem do domu. W każdym kraju obowiązują inne przepisy i konsekwencje związane z tym, że nie mamy ważnego ubezpieczenia OC. Oczywiście później do tego dochodzi kara także w Polsce, co jest takim ”dodatkowym bonusem” dla zapominalskich.

Kary finansowe przewidziane są we wszystkich krają i najczęściej są one znacznie większe niż u nas. Przykładem może być Belgia, gdzie nasze konto uszczupli się o blisko 30 tysięcy złotych, a przy tym trafić na pół roku do więzienia. Pozbawienie wolności czeka nas m.in. w tak popularnych krajach dla Polaków jak m.in. Irlandia, Grecja, Cypr, Niemcy czy Szwajcaria. Bez samochodu natomiast możemy wrócić z takich krajów jak Dania, Francja, Cypr, Grecja, Wielka Brytania, Niemcy czy Włochy.

Wiele zależy od sytuacji

Oczywiście bardzo wiele zależy od sytuacji w jakiej doszło do kontroli. Ta zwykła z najczęściej kończy się po prostu wysoką karą finansową, jeżeli policjant zobaczy, że poruszamy się bez ważnego OC. Jeżeli jednak np. uciekaliśmy przed funkcjonariuszami prawa, ktoś poruszał się pod wpływem alkoholu, tutaj trzeba liczyć się z najgorszym.

Warto zatem dokładnie sprawdzić dokumenty zanim wyruszymy w podróż. Zwłaszcza jeżeli mamy tendencję do zapominania o tym, że zbliża się czas uregulowania płatności na kolejny rok. Nie ma co liczyć na to, że ubezpieczyciel nam o tym przypomni. Wystarczy, że zapomnimy sprawdzić skrzynkę pocztową i problem powstaje sam.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News