Kierowco, te części i płyny zdecydowanie lepiej wymieniać częściej niż zaleca producent. Nie daj się zwieźć

Kierowco, te części i płyny zdecydowanie lepiej wymieniać częściej niż zaleca producent. Nie daj się zwieźć

Podaj dalej

Co ile wymieniać daną część i co ile wymieniać dany płyn? Kierowco, musisz wiedzieć, że z reguły wszystko powinno się robić znacznie częściej niż zaleca producent danego samochodu. Często rozbieżności w tej kwestii są nawet bardzo dużo, ale wszystko z myślą o tym, aby samochód lepiej i dłużej funkcjonował.

Kiedy i co należy wymieniać?

filtr paliwa wymiana

Prawidłowa eksploatacja samochodu to jedna z ważniejszych rzeczy, jeżeli stan i bezawaryjność samochodu. Niezwykle ważne jest to, aby w odpowiednim czasie wymienić płyny, olej i elementy które się po prostu zużywają. Producenci do tego typu kwestii podchodzą bardzo optymistycznie, a w tym temacie lepiej optymistą po prostu nie być.

Najważniejsza niewątpliwie jest wymiana oleju i tutaj nie ma co patrzeć na przebieg kilometrów, a po prostu wymieniać go co roku. Jak istotną rolę odgrywa olej w silniku nie trzeba nikomu mówić, a sama jednostka napędowa odpowiada za największą pracę auta.

Do tego dochodzą wszelkie filtry. Ten kabinowy i powietrza najlepiej wymieniać co roku, natomiast paliwa nie dłużej niż po dwóch latach. Choć złota zasada mówi, że jeżeli chodzi o filtr te najlepiej wymieniać wszystkie za jednym zamachem.

klimatyzacja nabijanie kierowco

Kierowco, inne rzeczy też są ważne

Samochód rzecz jasna to nie tylko olej i filtry. Jeżeli chodzi o olej w skrzyni biegów tutaj warto wymieniać go co 60 tys. kilometrów, podobnie zresztą jak płyn hamulcowy o którym często zapominamy. W aucie jest jeszcze płyn do wspomagania kierownicy i tutaj 5 lat będzie odpowiednim momentem na jego wymianę.

Klimatyzacja powinna wystarczać na dwa lata i wtedy warto sprawdzić jej stan. Płyn do chłodnicy natomiast powinien przykuć naszą uwagę po trzech latach. O ile rzecz jasna nie wymaga dolewania wcześniej. I z ważniejszych rzeczy – amortyzatory wymienia się, gdy się zużyją.

kierowca niezbedne wymiany

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News