Kierowco, posiadasz stary samochód którym jeździsz? Lepiej niech przejdzie przegląd, bo wedle nowych przepisów możesz zapłacić 30 tys. zł kary

Kierowco, posiadasz stary samochód którym jeździsz? Lepiej niech przejdzie przegląd, bo wedle nowych przepisów możesz zapłacić 30 tys. zł kary

samochod stary diesel

Podaj dalej

Stary samochód będzie już nie tylko problemem kwestii kondycyjnej, ale również prawnej. Takie wnioski wysuwają się czytając ”Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw”. Chodzi o kwestie związane ze stanem technicznym naszego samochodu. Jeżeli odbiega on od zapewniania bezpieczeństwa na drodze, konsekwencje tego właściciel może mieć duże.

Masz stary samochód? Czekają cię duże problemy

Wbrew pozorom w Polsce istnieje pewna grupa kierowców, która decyduje się prowadzić samochód bez przeprowadzonych badań technicznych. Po prostu dane auto z racji stanu mogło ich także nie przejść, a właściciel ani myśli pozbywać się jeżdżącego pojazdu. Wtedy jednak sprowadza na siebie ogromne kłopoty. A niebawem będą one jeszcze większe.

Będzie groziła bowiem kara od 1 tysiąca złotych aż do 30 tysięcy złotych za prowadzenie pojazdu bez dopuszczenia go do ruchu. Chodzi tutaj w dużej mierze o poruszanie się pojazdem bez ważnych badań technicznych, co bezpośrednio stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Policja zdaje sobie sprawę jak wygląda stan techniczny wielu samochodów w Polsce. Wiedza również doskonale, że często jest to powodem różnych zdarzeń drogowych.

Żeby właściciel dostał kilkutysięczną karę sprawa będzie musiała zostać skierowana do sądu. Ten może nawet postanowić o karze więzienia, jeżeli dane zdarzenie było powodem do zagrożenia życia bądź zdrowia dla innych osób. Co ciekawe, identyczne konsekwencje będą ponosić również kierowcy, którzy będą prowadzili nie posiadając uprawnień.

Wszyscy czekają na gotowy projekt

Gotowy projekt wciąż pozostaje jednak… projektem. Wiadomo, że jest w nim sporo luk i wiele przepisów musi zostać doprecyzowanych. Wszystko po to, aby w razie zaistniałych sytuacji nie było dla nieodpowiedzialnych kierowców żadnych furtek prawnych. Ciężko będzie jednak w tak szeroko zakrojonych zmianach nie popełnić błędu. Z tego też powodu można spodziewać się, że prace nad zmianami będą jeszcze trwać, aby ograniczyć ich liczbę do minimum.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News