Kierowco, otrzymałeś mandat? Zobacz jak w prosty sposób możesz za niego nie płacić

Kierowco, otrzymałeś mandat? Zobacz jak w prosty sposób możesz za niego nie płacić

mandaty nowe stawki

Podaj dalej

Mandat to niewątpliwie jednak z rzeczy, którą najmniej chętnie przyjmujemy w swoim życiu. Wiąże się to zawsze z wydawaniem pieniędzy ”na nic”, bo jest to nic innego jak po prostu forma kary. O ile jeden kierowca potrafi przyznać się do błędu i ponieść tego konsekwencje, inni mocno lawirują. Koniec końców finał jest taki, że i tak nie uciekniemy przed konsekwencjami dokonania opłaty. Ale czy na pewno?

Nie musisz płacić za mandat

Nie ma co się oszukiwać, ale obecny wysokość mandatów nie jest zbyt wielkim obciążeniem dla wielu Polaków. Wysokość 100 zł, 200 zł, czy nawet najdroższej grzywny 500 zł jest w miarę dla każdego do przełknięcia. Choć oczywiście konsekwencja jest taka, że trzeba będzie i tak sobie czegoś odmówić. W końcu te pieniądze mogły zostać wydane w zupełnie inny sposób.

Mało kto wie, że za mandat można tak naprawdę nie płacić bądź opłacić go z opóźnieniem lub w ratach. Bo tak naprawdę przy takich kwotach już nikt nie rozmienia się na drobne i albo płaci albo czeka aż zostanie mu to pobrane po pewnym czasie z konta. Tyle tylko, że gdy będziemy płacili znacznie większe sumy za dany mandat wszyscy bardzo szybko zainteresują się tym tematem.

Wnioski różnego rodzaju można skierować do urzędu, tyle tylko, że wiąże się to z opłatą skarbową w wysokości 10 złotych. Można to zrobić w formie elektronicznej, jak i przez e-PUAP. I tutaj od nas zależy czego oczekujemy – rozłożenia na rat, odroczenia płatności czy… umorzenia, a więc nie płacenia w ogóle.

Wiele zależy od naszej sytuacji finansowej

Oczywiście to nie jest też tak, że samo wysłanie wniosku definitywnie zamyka temat opłaty. Jako osoba, która przyjęła mandat musimy teraz udowodnić, że nie stać nas na jego opłacenie – w ogóle, w danym terminie, czy danej kwocie. Co za tym idzie musimy wysłać szereg dokumentów poświadczających chociażby nasze zarobki.

Sami możemy zaproponować termin spłaty czy ilość rat. Jeżeli czarno na białym widać, że dana osoba znajduje się naprawdę w trudnej sytuacji finansowej, urząd może odstąpić od płatności. Zanim jednak zostanie podjęta taka decyzja wcześniej odpowiednie osoby dokładnie zweryfikują daną osobę. Chodzi m.in., aby tego typu procedura nie była furką dla piratów drogowych czy kolokwialnie rzecz ujmując ”cwaniaków”.

Bo przecież każdemu może zdarzyć się sytuacja, w której zostanie ukarany mandatem. Nawet będą obywatelem odpowiedzialnym i unikającym tego typu problemów. Wystarczy się zagapić, na chwilę rozkojarzyć i o ile nie wpływa na zagrożenie, wówczas można zrozumieć sytuację. O ile tak jak podkreślamy. Zwłaszcza jeżeli do tego dochodzi trudna sytuacja materialna.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News