Kierowco, niskie ciśnienie oleju silnikowego jest niebezpieczne. Twój diesel lub silnik benzynowy lepiej żeby tego nie odczuł

Kierowco, niskie ciśnienie oleju silnikowego jest niebezpieczne. Twój diesel lub silnik benzynowy lepiej żeby tego nie odczuł

Podaj dalej

Jak ważny jest olej w silniku typu diesel czy benzynowym doskonale wie każdy. Zdecydowanie to najistotniejszy płyn w samochodzie i sporo racji mają ci, którzy twierdzą, że jego rola jest istotniejsza niż… paliwa. Kierowcy muszą pilnować jednak nie tylko jego ilości, ale również zadbać o to, aby jego ciśnienie nie było zbyt niskie w silniku.

Olej to złoty płyn na silnik benzynowy i diesel

olej diesel pompa

Jeżeli chodzi o zbyt niskie ciśnienie oleju w silniku, to przyczyn tak naprawdę może być kilka. Najczęstszym i najbardziej popularnym powodem tego typu zjawiska jest awaria pompy oleju. Ale powody mogą być inne w tym również te najbardziej błahe jak… niewystarczająca ilość oleju w silniku. Pierwszy krok to zatem sprawdzenie bagnetem ile go jest i w razie potrzeby uzupełnienie.

Nasze naganne zapominalstwo bądź po prostu nieszczelność to jedno. Powodem może być również silnik typu diesel lub benzynowy, jeżeli spala on zbyt dużą ilość oleju, a jak wiadomo nie powinien tego robić. Wtedy oleju jest zbyt mało, a co za tym idzie, zmienia się ciśnienie w jednostce napędowej.

Rozpoznać to można dość łatwo, bowiem spaliny które wydostają się z naszego samochodu są koloru niebieskiego. To zdecydowanie poważniejszy niż problem niż zwykła skleroza z dolaniem oleju, ale tutaj już niezwłocznie trzeba pamiętać o tym, aby go regularnie sprawdzać i uzupełniać.

silnik diesla olej

Awaria pompy oleju

Wracając do najpoważniejszej usterki doprowadzającej do zbyt niskiego ciśniena. Pompa oleju z reguły jest elementem trwałym, lecz jednak życie pokazuje, iż w wielu autach ma swoją gorszą chwilę. Jest to w dużej mierze zależne od zwykłego… pecha.

Jej uszkodzenie objawia się niczym innym jak spadkiem ciśnienia oleju, o czym powinna nas poinformować kontrolka. Wtedy szybko powinniśmy zareagować i nie ruszać już nigdzie – nawet prosto na warsztat. Jeżeli awaria jest poważna można uszkodzić silnik typu diesel lub benzynowy bardzo poważnie. A wszystko przez brak smarowania, co doprowadza do zatarcia motoru.

diesel silnik olej

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News