Kierowco, nie przegap tej daty! Każdy z nas zapłaci wyższą karę niż wcześniej

Kierowco, nie przegap tej daty! Każdy z nas zapłaci wyższą karę niż wcześniej

ubezpieczenie OC termin

Podaj dalej

Po nowym roku znów kierowcy odczują mocniej w portfelu posiadanie samochodu. I to zapewne jak to ma miejsce w każdym roku pod wieloma względami. Jeżeli chodzi o przyszły rok warto, aby kierowcy nie zapominali kiedy kończy im się ubezpieczanie OC. Kary będą znacznie wyższe niż obecnie. A przecież konsekwencji z tego tytułu jest więcej.

Ubezpieczenie OC – wyższe pensje, wyższe kary

oc polisa pieniadze

Brak ważnej polisy OC w 2021 roku będzie wiązał się z jeszcze większą karą niż obecnie. Wynika to z tego, że od 1 stycznia 2021 roku w górę idzie pensja minimalna – z 2600 do 2800 zł brutto. Jak zawsze trzeba będzie zapłacić maksymalnie dwukrotność miesięcznej pensji minimalnej. Od nowego roku kara będzie wynosiła zatem 5600 zł, a więc o 400 zł więcej niż w 2020 rou.

Znacznie więcej zapłacą właściciele samochodów ciężarowych – tutaj kwota wyniesie 8400 zł. Z kolei posiadacze motocykli i skuterów muszą liczyć się z wydatkiem w wysokości… 930 zł. W ich przypadku sprawa jest zawsze mocno dyskusyjna, biorąc pod uwagę potencjalne zagrożenie i ryzyko, jakie jednoślady mogą stworzyć także na drodze.

Mniejsze spóźnienie, mniejsza kara

Kierowcy którzy zrehabilitują się odpowiednio szybko, nie będą musieli płacić całości kary. Jeżeli właściciel pojazdu spóźni się z wykupieniem polisy OC maksymalnie o 3 dni, będzie musiał zapłacić mandat w wysokości 1120 zł (auto osobowe), 1680 zł (samochód ciężarowy) lub 190 zł (inny pojazd).

Z kolei jeżeli terminy płatności nastąpi w okresie od czwartego dnia do dwóch tygodni po terminie, kara wyniesie odpowiednio 2800 zł, 4200 zł lub 470 zł.

oc ubezpiecznie

Polisa OC niezwykle ważna

Każdy kierowca powinien pamiętać, że ważne ubezpieczanie OC to podstawa. W przypadku wypadku drogowego i braku ważnej polisy to zawsze kierowca bez ubezpieczenia będzie winny. Poniesie również z własnej kieszeni wszelkie koszty naprawy drugiego pojazdu. A te mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

oc polisa ubezpiecznie

Każdy kierowca powinien zanotować datę, w której kończy się data ubezpieczenia samochodu. Z reguły zawsze jest to nam przypominane, ale termin może nałożyć się z okresem urlopu, wakacji bądź innego ważnego wydarzenia. Wówczas możemy liczyć tylko na siebie.

 

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News