Kierowco, masz diesel czy benzyniaka? Tak oszczędzają na tankowaniu najlepsi kierowcy w Polsce

Kierowco, masz diesel czy benzyniaka? Tak oszczędzają na tankowaniu najlepsi kierowcy w Polsce

Podaj dalej

Mało kto sobie zdaje sprawę ile tak naprawdę pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić już po zatankowaniu paliwa. Biorąc pod uwagę pełny bak, a więc kwotę w okolicach 250 złotych, może to być nawet kilkadziesiąt złotych. A przeliczając na kilometry, może to być jedna dobra dłuższa wycieczka za darmo. Cała sztuka polega na tym jak nasz diesel czy benzyniak pracuje w trakcie jazdy i czy jest do tego odpowiednio przygotowany.

Diesel i benzyna, czyli prawidłowa eksploatacja

olej napedowy diesel

Niewątpliwie trzeba włożyć trochę pracy w to, aby nauczyć się oszczędzać na samochodzie. Choć brzmi to może dość małostko, to jednak niesie za sobą bardzo wile korzyści. A zacząć trzeba od samego siebie, a dokładniej mówiąc od stylu jazdy jaki preferujemy. Krótko mówiąc – przyswoić sobie kilka prostych zasad i się do nich stosować.

Warto m.in. wiedzieć, że na drogach szybkiego ruchu wskazana jest jazda z prędkością 100-110 km/h. Choć jadąc szybciej na pewno szybciej znajdziemy się w danym miejscu, to jednak więcej też spalimy paliwa. Ta prędkość jest optymalna jako racjonalne przełożenie finansów i czas dojazdu. Powyżej 120 km/h zaczynają nam już uciekać pieniądze z portfela, a zyskujemy jedynie czas.

Jadąc np. dystans 200 kilometrów trasą z prędkością około 150 km/h, tracimy nawet 3 litry więcej paliwa, a więc 15 złotych. Kilka razy nasz diesel czy benzyniak zawiezie nas tak w miesiącu i już robi się z tego pokaźna suma. Lepiej zatem zajechać 10 minut później, a przy tym bezpieczniej.

kierowanie stacja diesel

Jest wiele innych sposobów

Innymi ważnymi kwestiami w oszczędzaniu są m.in. dobrze napompowane opony, płynne hamowanie i ruszanie czy wyłączanie silnika na postoju. Wskazówek w internecie można znaleźć wiele, a nawet bardzo wiele. Nie można jednak przy tym popadać w paranoje i wierzyć, że będziemy jeździć całkowicie za darmo.

Oszczędzać niewątpliwie się da, a niewątpliwie powyższe wskazówki są jak najbardziej praktyczne. Także dla naszego samochodu, który niewątpliwie dzięki prawidłowej jeździe nie będzie się tak szybko psuł. Warto zatem przestawić się na tryb bardziej eko.

diesel paliwo tankowanie

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News