Kierowco, jeździsz w niedziele? Niebawem w ten dzień ruch na drogach może wyglądać zupełnie inaczej

Kierowco, jeździsz w niedziele? Niebawem w ten dzień ruch na drogach może wyglądać zupełnie inaczej

kierowca kierowco niedziela

Podaj dalej

Zmiany, zmiany, zmiany – kierowco, bądź przygotowany, bowiem niebawem znów może wejść w życie zmiana, która cię dotknie. Może okazać się, że ruch drogowy w niedziele wzrośnie, a wszystko za sprawą tego prawdopodobnych zmian, jakie mogą zostać orzeczone 27 lipca. Tego dnia Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie w sprawie przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele.

Niedziela znów z większych ruchem na drogach? Uważaj kierowco

e wtorek dowiemy się, czy zakaz handlu zostanie zniesiony bądź poluzowany w większym stopniu. A chodzi dokładniej mówiąc o cztery przepisy w ustawie, jakie zostały zaskarżone. A chodzi np. o te, które mówią o wyjątkach zakazu handlu w niedziele. Według m.in. Konfederacji Lewiatan przepisy te „nie spełniają kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy”.

Przepisy związane z zakazem handlu weszły w życie w marcu 2018 i do dnia dzisiejszego budzą ogromne kontrowersje. Wedle wielu osób zakaz handlu powinien zostać zniesiony bądź po prostu wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie. Tym bardziej, że jest on omijany coraz szerszym łukiem i coraz więcej placówek otwiera się tego dnia.

Przedsiębiorcy zamieniają swoje działalności w placówki pocztowe, co sprawia, że zakaz handlu w niedziele ich nie obowiązuje. Tym kierunkiem poszły już takie sieciówki jak: Żabka, Stokrotka, Intermarche, Topaz, Delikatesy Centrum, ABC, Prim, a ostatnio dołączyła Biedronka.

Zmiana, ale w którą stronę?

Co zrobi Trybunał Konstytucyjny to jedna rzecz. Warto wspomnieć, że do Sejmu wpłynął  projekt PiS, który ma jeszcze mocniej uregulować obecne przepisy. W niehandlową niedzielę otwarte będą mogły być tylko te placówki, w których działalność pocztowa wyniesie powyżej 50 proc. przychodów. Nie wiadomo jednak, kiedy Sejm zajmie się tą ustawą.

Jeżeli zostanie to przegłosowane, wówczas całkowicie zostanie zakończony temat otwierania sklepów w niedziele.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News