Kiedy instalacja gazowa LPG wymaga wymontowania z samochodu. W twoim aucie może przyszedł już na to czas

Kiedy instalacja gazowa LPG wymaga wymontowania z samochodu. W twoim aucie może przyszedł już na to czas

Instalacja gazowa LPG

Podaj dalej

Instalacja gazowa w samochodzie jest czymś pożądanym przez wielu kierowców. Często mówi się o jej montażu, ale bardzo rzadko o jej demontażu. I tutaj wielu osobom powinna zapalić się czerwona lampka, bowiem przychodzi moment w życiu niemal każdego pojazdu, kiedy trzeba to zrobić. Mowa tutaj o sytuacji w której kupujemy używany samochód.

Czy w twoim samochodzie instalacja gazowa się sprawdza?

Nie ma co się oszukiwać, ale najchętniej kupowanym samochodem przez wiele osób jest ten posiadający LPG. Tyle tylko, że równie bardzo często instalacja gazowa jaka znajduje się w takim pojeździe wymaga demontażu. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – wymaga ona regularnego dogląda i wymian zawartych w niej elementów. Jak auto jest stare, zaniedbane i ktoś wiedział, że celem jest jego sprzedaż w najbliższym czasie, to na pewno tego nie robił.

Tym bardziej że w starych pojazdach zamontowana instalacja gazowa jest już wiekowa. Nie zawsze jej naprawa przekłada się finansowo na jej wartość. Po prostu lepiej ją zdemontować i zamontować nową, bardziej nowoczesną, oszczędniejszą i co najważniejsze – sprawniejszą. Nie ma co się oszukiwać, ale mało który kierowca dokonuje okresowych przeglądów LPG w starszych pojazdach. Skoro auto jeździ to po prostu będzie jeździć, aż się coś nie zepsuje i samo nie ”zawoła” o pomoc.

Sam demontaż choć w teorii wydawać się może łatwy, to jednak jeżeli nie mamy o tym większego pojęcia, lepiej pozostawić fachowcowi. Najważniejsze dla właściciela pojazdu jest to, że nie jest to ingerencja która wpływa w żaden sposób na samochód. Po demontażu wciąż będzie on jeździł na benzynie, tak jak jeździć powinien.

Po demontażu wizyta na stacji diagnostycznej

Sam demontaż to jedna rzecz, ale gdy instalacja gazowa zniknie z naszego samochodu trzeba dopełnić jeszcze formalności. Czeka nas obowiązkowa wizyta na stacji diagnostycznej i wykonania dodatkowego badania technicznego. To jednak nie koniec, bowiem tym fakcie trzeba poinformować również wydział komunikacji, iż nie jeździmy już na LPG. Nas jako byłych posiadaczy takiego systemu od teraz czeka tańszy coroczny przegląd.

Tyle tylko, że nawet jeżeli zdemontujemy starą instalację 99 procent osób i tak będzie myślała o zamontowaniu nowej. W końcu z tankowania LPG płynie znacznie więcej korzyści niż z jednorazowego corocznego zaoszczędzenia około 70 złotych. Warto rozważyć, czy więcej oszczędności nie da nam wymiana na instancji gazowej w pojeździe.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News