Kiedy diesel i benzyna znów po 5 złotych? Wygląda na to, że szybciej niż może się wydawać

Kiedy diesel i benzyna znów po 5 złotych? Wygląda na to, że szybciej niż może się wydawać

paliwa paliwo diesel benzyna tankowanie

Podaj dalej

Wbrew temu co się dzieje na świecie i jak to wpływa na cenę za diesel i benzynę, jest szansa, że niebawem będzie taniej! Kierowcy wciąż pytają, kiedy i czy jeszcze w ogóle doczekamy cen bliskich 5 złotych za litr paliwa. Szansą na to może być pojawienie się na rynku nowego gracza, choć tak naprawdę starego.

Benzyna i diesel mogą być tańsze

paliwo benzyna diesel tankowanie
(fot) freepik

Dość głośno wraca temat, który tak naprawdę jest już poruszany od kilkunastu miesięcy. Chodzi o Iran, który na nowo może dostarczać swoją ropę. To sprawi, że ceny na giełdach momentalni pójdą w dół, a tym samym ceny na stacjach paliw. Benzyna i diesel będą dużo tańsze niż są obecnie. Choć trzeba mieć na uwadze, że w najbliższym czasie dalej będą drożeć.

Żeby jednak Iran mógł dostarczyć swoją ropę, musi być na to zgoda Stanów Zjednoczonych. Amerykanie już od dłuższego czasu prowadzą w tym kontekście negocjacje. Tutaj jednak kluczowe jest przywrócenie porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Wydaje się, że tak jak nigdy wcześniej jest ono niezwykle potrzebne dla świata.

Tym samym Stany Zjednoczone mogą iść na nieco większe ustępstwa. Zwłaszcza, że w ich kraju diesel i benzyna także zyskuje na wartości i może doprowadzić do kolejnych kłopotów. Wiadomo, że Iran jest w stanie produkować dziennie nawet milion baryłek ropy. To ogromna ilość, ale jej i tak zbyt mała, aby móc mocniej zmienić sytuację na rynku. Na pewno jednak przyczyni się to do obniżek na giełdzie.

diesel benzyna paliwo
(fot) freepik

Jedyny sposób na ratunek?

Obecnie doprowadzenie negocjacji do końca, wydaje się priorytetowe. Tylko to może doprowadzić do tego, że ceny paliw wrócą do normalnego poziomu. To też będzie duży pstryczek w nos dla Rosjan, którzy nie będą mogli już dyktować aż tak swoich warunków. Europa stanie się nieco mniej uzależniona.

Jeżeli na rynku pojawi się tyle baryłek ropy, benzyna i diesel szybko wrócą do poziomu 5 złotych za litr. A więc tak naprawdę tego, który był niejako średnia w dłuższej perspektywie czasu. Kierowcy nie będą musieli już obserwować takich skoków cen, jakie mają miejsce obecnie.

stacja paliw benzyna paliwo diesel
fot. freepik.pl

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News