Kiedy diesel i benzyna będą znów po 5 złotych? Już wiadomo. Na tak tanie tankowanie czekamy od blisko półtora roku

Kiedy diesel i benzyna będą znów po 5 złotych? Już wiadomo. Na tak tanie tankowanie czekamy od blisko półtora roku

diesel paliwo tankowanie

Podaj dalej

Wszyscy wyczekują na moment, kiedy diesel i benzyna spadnie poniżej 7 złotych, następnie 6 złotych i ustabilizuje się na poziomie 5 złotych. A patrząc na współczesną rzeczywistość zadanie przed paliwem wcale nie takie łatwe. Ba! Niektórzy twierdzą, że to już wręcz będzie nierealne do spełnienia patrząc na warunki jakie musiałyby się wydarzyć.

Czy diesel i benzyna będą jeszcze po 5 złotych?

diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik

Kiedy ostatni raz diesel i benzyna kosztowały w Polsce około 5 złotych, baryłka ropy wyceniana była na poziomie 66 dolarów. Dziś jest to kwota o 40 dolarów większa i niewątpliwie długa droga do tego, aby taki poziom mógł zostać szybko przywrócony. Na dodatek kurs dolara była na poziomie 3,75 zł, a obecnie jest to aż złotówka więcej.

Słaba złotówka ma swoje mocne odbicie w tym, za ile tankujemy paliwo w Polsce. Money.pl dokładnie prześwietlił sprawę. Zapytał ekspertów czy możemy liczyć na to, że tankowanie w starych cenach to już rys przeszłości, czy jest na niego szansa. Musiałoby się naprawdę sporo wydarzyć, aby znów zobaczyć tani diesel i benzynę.

– Spadek cen paliw w Polsce do około 5 zł/l wymagałby jednoczesnego umocnienia złotego o ponad 20 procent. Także spadku cen ropy oraz paliw gotowych o ponad 40 proc. Wydaje się, że mogłoby to nastąpić tylko i wyłącznie w momencie zakończenia wojny w Ukrainie i przy jednoczesnym zauważalnym spadku konsumpcji paliw. A ten mógłby być spowodowany recesją światowej gospodarki lub globalnym lockdownem z powodu kolejnej fali pandemii COVID-19 – powiedział Rafał Zywert z Biura Maklerskiego Reflex dla Money.pl.

paliwo ceny paliwa diesel benzyna
fot. freepik

Cenę poniżej 7 złotych trzeba będzie uznać za niezwykle satysfakcjonującą

Eksperci nie mają wątpliwości, że do niskich cen paliw bardzo, ale to bardzo daleka droga. Musi się wydarzyć naprawdę bardzo wiele, aby na pylonach stacji paliw pojawiła się piątka na przodzie. Jedyne co obecnie może to wywołać to kryzys, ale ten nigdy nie wróży niczego dobrego, o czym obecnie się przekonujemy.

Mniejszy popyt, recesja, na pewno w znacznym stopniu ograniczą wysokość ceny za diesel i benzynę. Tyle tylko, że nikt tutaj nie chce mówić o błędnym kole które będziemy zataczać. Bardziej każdy oczekuje stabilizacji, normalności i pewności, że za miesiąc czy dwa znów wszystko nie wywróci się do góry nogami.

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – lunopark

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News