Każda autostrada zwolni do 130 km/h. Powód wydaje się równie kontrowersyjny, jak i słuszny

Każda autostrada zwolni do 130 km/h. Powód wydaje się równie kontrowersyjny, jak i słuszny

autostrada mandat e toll

Podaj dalej

Autostrada to miejsce, gdzie kierowcy prawnie mogą poruszać się z największą dozwoloną prędkością. Im jednak większa ona jest tym budzi więcej kontrowersji. I o ile kiedyś mówiło się wyłącznie o kwestiach bezpieczeństwa, teraz doszedł jeszcze jeden czynnik. Mianowicie mowa o redukcji emisji spalin, która obecnie jest niemal tematem numerem jeden w Unii Europejskiej.

Wolniejsza autostrada, bo tak wypada?

W Niemczech od dłuższego czasu trwa dyskusja w kwestii wprowadzenia zmian. Jak wiadomo tamtejsza autostrada jest ”rajem” dla pewnej części kierowców, bowiem nie obowiązują tam żadne ograniczenia prędkości. Ich wprowadzenie jest jednak coraz częściej poddawane dyskusji i wygląda na to, że tak się w końcu stanie. Zwłaszcza, że kwestia bezpieczeństwa i emisji spalin jest na topie.

A jak wiadomo im większa prędkość, tym większe spalanie i emisja spalin. A w Niemczech niemal 15 milionów ludzi w osiedlonych jest w promieniu dwóch kilometrów od autostrady. Głosy zatem, że mogliby oni bezpośrednio skorzystać na redukcji emisji wydają się jak najbardziej słuszne. Zwłaszcza, że liczne badania pokazują, że zanieczyszczenie powietrza powodowane przez ruch samochodowy prowadzi do niemałych problemów zdrowotnych, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Tamtejszy parlament szuka kompromisu w tej sprawie. Bo o ile partie lewicowe chcą zmian, o tyle dla tych drugich to symbol wolności i niezależności. Choć wydaje się ciężko tłumaczyć taką kwestię ”cząsteczką wolności dla ludzi”. Zdecydowanie lepiej szukać jej w zupełnie innych kwestiach życia, niż w szybkich poruszaniu się po drodze i narażaniu innych uczestników ruchu.

Wolniej zawsze znaczy lepiej?

Liczne argumenty, niekończąca się wymiana zalet i wad w kwestii wprowadzenia ograniczenia prędkości, wydaje się nie mieć końca za naszą granicą. Jak na razie wszystko jednak pozostaje bez zmian i w najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się rewolucji. Nawet jeżeli wszystkie strony dojdą do kompromisu, to proces wdrażania zmiany trochę potrwa.

Niektóre osoby dziwi fakt, że Unia Europejska w tej kwestii pozostaje dość obojętna. Z reguły Komisja Europejska stara się zawsze wywierać wpływ na tego typu kwestie, ale tutaj pozostaje dość bierna. Niektórzy dość jasno pytają, czy tutaj ta kwestia nie powinna wyglądać zupełnie inaczej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News