Jeździsz na zakupy? Rząd będzie dokładnie wiedział na co wydajemy pieniądze i ile dokładnie

Jeździsz na zakupy? Rząd będzie dokładnie wiedział na co wydajemy pieniądze i ile dokładnie

zakupy pieniadze samochod

Podaj dalej

Czy codziennie zakupy zwykłych produktów danego obywatela, może być ciekawe dla rządu. Niestety tak i już niebawem dokładnie będzie wiedział, z jakich składników zjedliśmy śniadanie, obiad czy kolację, a także ile na to wydaliśmy. Ba! Te informacje mogą pójść dalej, jeżeli będzie to konieczne, a więc np. do różnego rodzaju służb czy prokuratory.

Zakupy pod okiem państwa

zakupy po 22
fot. freepik

Od przyszłego roku zostanie wdrożony Krajowy System E-Faktur, a przedsiębiorcy będą wystawiać faktury według jednego elektronicznego standardu. Klient będzie miał możliwość wyboru, czy chce przekazać fakturę tradycyjnie na papierze, czy od razu w formie elektronicznej. Nawet jeżeli dana osoba nie jest przedsiębiorcą, będzie mogła wymienić zwykły paragon na fakturę.

Wystawienie faktury np. w centrum handlowym będzie jednoznacznie wiązało się z tym, że instytucje państwowe będą szczegółowo wiedziały o naszych zakupach. Ekspert wypowiadający się w tej kwestii dla Dziennik Gazeta Prawna zauważa, iż tego typy sytuacja stoi w sprzeczności z punktem 47. konstytucji, który gwarantuje każdemu prawo m.in. do ochrony prawnej życia prywatnego.

Zmiana o której mowa wzbudza duże kontrowersje, ale tak naprawdę już teraz przedsiębiorcy zdradzają co kupili i za ile. Osoby fizyczne z kolei nie są zobowiązane (jeszcze?) do tego, aby brać fakturę na swoje zakupy. O ile oczywiście nie są to np. sklepy w których kupuje się sprzęt RTV czy AGD, gdzie zawsze otrzymywaliśmy fakturę.

zakupy bagaznik samochod
fot. freepik

Krajowy System E-Faktur zmieni życie Polaków?

System który wejdzie w życie od przyszłego roku na pewno pozwoli na płynniejsze kontrolowanie przepływów pieniędzy. Księgowe również będą mogły szybciej i łatwiej zająć się dokumentami, które do nich spływają. Zwykły Kowalski tak jak teraz, tak i później nie powinien się niczego obawiać. Choć zmiany mogą brzmieć groźnie, to dla osób nie mających nic na sumieniu brzmią podobnie jak te aktualne.

zakupy sklep godzina
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News