Jeździsz na paliwie LPG? Bądź czujny, bo grozi ci już nie tylko drogie paliwo, ale i mandat 500 złotych

Jeździsz na paliwie LPG? Bądź czujny, bo grozi ci już nie tylko drogie paliwo, ale i mandat 500 złotych

lpg diesel gaz

Podaj dalej

Samochód z instalacją LPG wciąż jest jednym z najbardziej pożądanych aut na rynku. I to pomimo tego, że jego właścicielom w ostatnim czasie rzucanych jest coraz więcej kłód pod nogi. Mimo wszystko autogaz wciąż pozostaje bardzo opłacalny, w porównaniu do tego w jakiej ceni oferowana jest benzyna i diesel. Ale kierowcy tych samochodów muszą pamiętać o kilku rzeczach, bowiem mogą naprzykszyć sobie z tego tytułu problemów.

Posiadasz LPG? Uważaj na wysoki mandat

Kierowcy raz do roku mają jeden obowiązek – stawić się na stacji kontroli pojazdów i sprawić stan techniczny samochodu. Tyczy się to wszystkich, także tych którzy posiadają instalację gazową w samochodzie. Osoby te płacą nie 98 złotych, jak ci jeżdżący na benzynie czy oleju napędowym, a 162 złote. Badanie LPG wynosi dodatkowe 63 złote, a złotówkę płacimy za wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Dlaczego nie warto zapominać o tym, aby w danym terminie przeprowadzić badanie? Bo w razie kontroli policyjnej funkcjonariusz ma obowiązek nałożyć na nas mandat karny w wysokości 500 złotych za naszą sklerozę. Do tego wszystkiego dochodzi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i zapomniana wcześniej wizyta na badaniu technicznym.

Warto pamiętać także, że butla gazowa w samochodzie nie jest tak wieczna jak bak paliwa. Tutaj raz na dziesięć lat każdy posiadacz LPG ma obowiązek jej legalizacji bądź wymiany. Często zdarza się, że kierowcy o tym zapominają i wizytują stację kontroli pojazdów bez dopełnienia tej formalności. Niestety diagnosta w takim przypadku nie może podpić naszego dowodu rejestracyjnego. Legalizacja może zostać podbita na kolejne 10 lat.

Sama homologacja to koszt rzędu około 250 złotych

O ile samochód przejdzie homologację, wówczas czeka nas koszt około 250 złotych. Z kolei sam zbiornik z montażem kosztuje dwa, a nawet trzy razy tyle. Mimo wszystko trzeba przyznać, że i tak nie jest to zbyt wysoki koszt w porównaniu z innymi potencjalnymi naprawami, jakie mogą nastąpić po usterce innych elementów w samochodzie.

Nie od dzisiaj wiadomo, że LPG wymaga nieustannej obserwacji i rutynowych kontroli. To wszystko kosztuje, ale koniec końców i tak jest znacznie bardziej tanie, niż jeżdżenie na benzynie czy oleju napędowym. Dlatego nawet przy cenie 2,70 złotych za litr autogazu, warto jeździć na tym paliwie.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News