Jeździsz na LPG? Za kilka dni staniesz się takim samym trucicielem, jak kierowcy posiadający diesel

Jeździsz na LPG? Za kilka dni staniesz się takim samym trucicielem, jak kierowcy posiadający diesel

Podaj dalej

Kierowcy którzy posiadają samochód na LPG nie mają powodów do zadowolenia. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zadecydowało bowiem, że takie pojazdy będą traktowane jak np. samochody elektryczne, a jak diesel. Oznacza to, że będą miały nie będą miały możliwości wjazdu do Stref Czystego Transportu na zasadach jak pojazdy z napędem elektrycznym.

Nowy problem dla kierowców z LPG

skoda octavia LPG

Długo zastanawiano się jakie mieć podejście do kwestii samochodów tankowanych gazem. W końcu zdecydowano, że te w oczach społeczeństwa nie będą eko. Postawiono je w jednej z linii z samochodami, które na co dzień wielokrotnie przekraczają wszelkie normy emisji spalin.

Zdecydowano jednak, że auta poruszające się z pomocą gazu zimnego będą mogły być na takich samych prawach jak elektryki. I tutaj powstaje duży znak zapytania, bowiem jaki tego sens? Spalanie gazu ziemnego generuje emisje pyłów i gazów cieplarnianych, a więc jest mu znacznie bliżej niż dalej do silników wysokoprężnych.

Czy wykluczenie pojazdów z LPG jest dobrą decyzją? Niewątpliwie tak, choć na pewno utrudni ona życie kierowcom w dalszej perspektywie. Niewątpliwie Strefy Czystego Transportu powinny być w pełni czyste od wszelkich zanieczyszeń produkowanych przez pojazdy.

samochog na LPG

To nie koniec zmian

Zapewne zanim projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie w pełni skończony minie jeszcze trochę czasu. Zgłoszono ponad pół tysiąca poprawek do niego i niektóre z nich na pewno znajdą odzwierciedlenie w wersji końcowej.

Wiadomo już, że nowa wersja projektu nowelizacji ustawy zostanie opublikowana do końca stycznia. Ustalenia z pierwszego spotkania konsultacyjnego zapewne jeszcze się zmienią pod wieloma względami. Zwłaszcza że budzą one większe kontrowersje niż początkowo budziły.

tankowanie LPG diesel

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News