Jeździsz na LPG? UOKiK ma dla ciebie bardzo dobrą informację, która cię ucieszy

Jeździsz na LPG? UOKiK ma dla ciebie bardzo dobrą informację, która cię ucieszy

LPG uokik jakosc

Podaj dalej

Pomimo ostatnich podwyżek ceny LPG, kierowcy jeżdżący na co dzień na tym paliwie mają powodu do zadowolenia. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tym roku przebadał w Polsce już ponad 150 stacji paliw, które oferują autogaz. Na żadnej z nich nie dopatrzył się żadnych uchybień. Oznacza to, że kierowcy mogą na nich w pełni bezpieczenie napełniać swoją butlę z gazem w pojeździe. Ale oznacza to również coś więcej.

LPG jest naprawdę bezpieczne

Wszyscy zapewne znają typowy slogan Polaków – tam nie tankuj, bo jest podejrzanie za tanio. A wiadomo, że LPG tak jak inne paliwa potrafi być nawet ponad 20 groszy tańszy niż na innych stacjach w mieście. Większość osób decyduje się dopłacać, bowiem żyje w przekonaniu, że jak da kilka groszy więcej to jego samochód będzie lepiej chroniony. Jak pokazuje raport UOKiK tak to nie działa, bowiem akurat to paliwo jest bardzo ciężko ”ochrzcić”, a wręcz jest to niemożliwe.

Z drugiej strony współcześnie mało kto chciałby decydować się świadomie na taki krok. Powód wydaje się oczywisty – taka informacja szybko rozchodzi się po danym mieście, a dany punkt praktycznie przestaje istnieć w przeciągu kilku tygodniu. A wiadomo, że prowadzenie takiej działalności to biznes, o który trzeba dbać. Zwłaszcza jeżeli jest to mały punkt, a nie większa sieć. Tak oszczędności nikt już nie szuka.

Jeżeli czujemy, że LPG które tankujemy może być złej jakości, warto to zgłosić. Najlepiej zrobić to bezpośrednio na stronie UOKiK – w tym miejscu – wówczas dany punkt może spodziewać się w najbliższym czasie kontroli jakości tego co oferuje. Objawy złego autogazu są podobne jak w przypadku benzyny czy oleju napędowego. Samochód może się ”dławić” bądź nie dawać odpowiedniej mocy. Tak jak jednak podkreślamy – wręcz niemożliwe jest to, aby trafić na takie paliwo.

W najbliższym czasie LPG podrożeje

Jakość paliwa nie budzi uwag u kierowców, ale co innega cena. Autogaz w ostatnich miesiącach zdrożał o około 50 groszy, a to nie koniec podwyżek. W najbliższym czasie przewidywane są kolejne wzrosty ceny za każdy litr zatankowanego LPG. Wynika to już nie tylko z sankcji jakie nałożyła Unia Europejska na Białoruś. To także efekt pożaru, jaki miał miejsce na początku miejsca w Rosji. A chodzi o miejsce, gdzie na co dzień dochodziło do przeróbki gazu na ten, który możemy wlewać do naszego zbiornika w samochodzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News