Jeździsz na LPG? O tym się nie mówi, sprawdź te pięć rzeczy. Jest na to właśnie najlepszy moment

Jeździsz na LPG? O tym się nie mówi, sprawdź te pięć rzeczy. Jest na to właśnie najlepszy moment

bio lpg paliwo

Podaj dalej

Wiele rzeczy często powtarzanych jest w kontekście LPG, ale o tych informacji ciężko się doszukać. A są one nie mniej istotne, jak chociażby wymiana filtrów o których można to najczęściej przeczytać. Z instalacją gazową nie ma żartów, bo choć jest ona tania, to jednak wymaga z naszej strony ciągłego zainteresowania. Zwłaszcza jeżeli nie jest to nowe i serwisowane w ASO auto. Lepiej zatem nie pozostawać obojętnym.

LPG od innej strony

Jedną z podstawowych rzeczy jaka powinna nas zainteresować zanim temperatura na dworze zacznie spadać poniżej zera to układ zapłonowy. Świecę z reguły wytrzymują około 30 tys. przejechanych kilometrów, ale jeżeli posiadamy instalację gazową powinniśmy poddawać je częściej wymianie. Dokładniej mówiąc po 15 tys. przejechanych kilometrów. A to tak naprawdę dla niektórych kierowców rok bądź maksymalnie półtora jazdy. W starszych autach warto sprawdzić także stan przewodów zapłonowych. Cewka zapłonowa przy LPG także jest narażona na szybsze zużycie.

Jesień to dobry moment na to, aby sprawdzić również stan mocowań zbiornika gazu oraz przewodów gazowych. Można zrobić to samemu, a przy tym upewnimy się, że nie ma nigdzie śladów korozji. Jeżdżąc na LPG nie można zapominać, że nasz układ wydechowy jest narażony an szybsze zużycie. Tutaj także nieunikniona będzie kontrola, aby przez kolejne miesiące móc spokojnie podróżować.

Jeżeli jeździmy na LPG bywa tak, że dochodzi do obluzowania końcówek wtryskiwaczy gazu albo pęknięcia kolektorów ssących. O tym także nie należy zapominać, bo te dwie rzeczy są akurat jednymi z bardziej istotnych. Nie można zapominać o kontroli płynu chłodniczego. W autach zasilanych gazem może dojść do jego ubywania. Powoduje je uszkodzenie przewodów lub opasek, doprowadzających płyn chłodniczy do reduktora gazu.

Standardowe kontrole LPG też konieczne

Powyższe rzeczy możemy sprawdzić sami, ale jeżeli dajemy auto do serwisu warto o nich przypomnieć mechanikowi. Ten będzie miał zdecydowanie prościej sprawdzić niektóre rzeczy, a przy tym ma znacznie większą wiedzę od nas. Warto podejść do tempatu kontroli stanu samochodu pod kątem LPG poważnie. Lepiej pozostawić auto dużej na warsztacie, a nawet dopłacić, a mieć spokojną głowę, że wszystko jest tak, jak być powinno.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News