Jeździsz na LPG? Mało kto to czyści, a powinien każdy kierowca

Jeździsz na LPG? Mało kto to czyści, a powinien każdy kierowca

Podaj dalej

Te osoby których samochód jeździ na LPG powinny pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Niestety posiadacze auta na gaz albo o tym nie wiedzą, albo wiedzieć po prostu nie chcą. A to bardzo duży i zarazem kosztowny błąd. Lekceważenie go nie przynosi dobrych skutków.

Czyszczenie wtryskiwaczy LPG wspomagaczem

lpg gaz wtryski

Instalacja LPG podobnie jak jednostki napędowe takie jak diesel czy benzyniak, także wymaga dbania o układ. Wtryskiwacze gazowe podobnie jak te innych jednostek napędowych także mają tendencję do tego, aby w pewnym momencie, przestać dawać z siebie tyle inne powinny.

A bardzo łatwo jest to rozpoznać, bowiem auto z czasem szarpie bądź ma nierówne obroty. Wtedy każdemu kierowcy powinna zaświecić się lampka, że dzieje się coś niedobrego. Jeżeli tak się dzieje z reguły to wina zabrudzonego nagarem parownika bądź wspomnianych już wtryskiwaczy.

Pierwszy ze wspomnianych elementów można wyczyścić samemu. Drugi zresztą też, choć nie wszystkie wtryskiwacze się da. Wówczas nieunikniona jest wizyta w serwisie i koszt w okolicach 300-400 zł. Jeżeli problem nie zostanie szybko usunięty, prowadzi to do poważniejszych usterek.

stacja lpg tankowanie

Początek większych problemów

Jeżeli LPG nie ma odpowiedniego przepływu dochodzi do zaburzenia mieszanki paliwowo-powietrznej. To z kolei prowadzi do podwyższenia temperatury w komorze spalania. W efekcie dochodzi może dojść do poważnej awarii silnika, a wówczas koszty naprawy wzrastają kilkukrotnie.

Warto zwrócić uwagę, że głównie sytuacja z niekontrolowaną pracą silnika dzieje się po uruchomieniu auta. Gdy dłużej jeździmy samochodem problem zanika, dlatego może okazać się to bardzo mylne. Wbrew pozorom problem jest i trzeba szybko reagować.

wlew lpg wtryski
Warto wspomnieć, że są specjalne preparaty, które czyszczą wtryskiwacze od gazu. Kosztują kilkadziesiąt złotych, a ich efektywność jest bardzo duża. Niewątpliwie zanim odwiedzi się warsztat, warto skorzystać z takich środków. Mogą one lepiej pomóc niż nam się wydaje.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News