Jeździsz na LPG? Będziesz miał duże powodowy do zadowolenia. Tak taniego autogazu w Polsce jeszcze nie było

Jeździsz na LPG? Będziesz miał duże powodowy do zadowolenia. Tak taniego autogazu w Polsce jeszcze nie było

lpg autogaz paliwo

Podaj dalej

Stało się to na co wiele osób czekało! LPG stało się najkorzystniejszym paliwem, jeżeli chodzi o cenę w historii swojego istnienia w Polsce. Kto posiada w swoim samochodzie instalację gazową może z dumą powiedzieć, że zrobił naprawdę dobry interes. To pokazuje jedno – nawet w dobie kryzysu paliwowego autogaz nie ma sobie równych.

LPG z historyczną różnicą w cenie

LPG paliwo autogaz
fot. freepik

Nigdy w historii Polski nie było tak dużej różnicy w cenie między LPG, a benzyną. Z ogólnopolskiej średniej krajowej wynika, że wynosi ona 3 złote i 57 groszy. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że jest to tylko średnia, więc w rzeczywistości różnica jest większa między najtańszym autogazem, a najdroższą benzyną.

Do rekordowej różnicy doszło w momencie kiedy paliwa na stacjach paliw dość mocno drożeją. W ostatnim czasie mocno przyśpieszyło z podwyżkami także LPG. Gdyby w mijającym tygodniu nie był odnotowany tak duży skok, różnica byłaby nawet 4 złote! Liczby te pokazują jedno – warto zainwestować w instalację gazową w swoim samochodzie.

Nie ma złego momentu, żeby zdecydować się na ten krok, bo jazda na autogazie zawsze jest tańsza. Ba! Nawet jak to paliwo drożeje, to względem pozostałych paliw i tak jest tani. Ciekawostką jest to, że wówczas jego opłacalność bywa największa, przez duże różnice w cenie. Zdecydowanie łatwiej zatankować do pełna za około niecałe sto złotych, niż za kilkaset złotych.

lpg-paliwo-ceny-paliw
fot. freepik

Ile kosztuje autogaz?

Obecnie za LPG w Polsce trzeba zapłacić około 3,50 zł/l. W ostatnim czasie paliwo to podrożało blisko o złotówkę, w zaledwie około dwa tygodnie. Zwłaszcza w ostatnim tygodniu odnotowano duży skok ceny. Pierwszy tydzień wojny praktycznie nie wpłynął znacząco tak na cenę, jak kolejny. Teraz istotne będzie to, jak kształtować się będą ceny w połowie marca.

Są duże obawy, że ceny mogą zbliżyć się do kwoty 4 złote, a nawet ją przekroczyć. Jeżeli nawet nie wydarzy się to teraz, to na przełomie marca bądź kwietnia. Będzie to oznaczało, że LPG zdrożało w miesiąc o 1,50 zł/l, Będzie to najwyższa cena w historii tego paliwa, jak i największa podwyżka, która także niekorzystnie wpłynie na inflację.

tankowanie lpg autogaz
fot. freepik

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News