Jaki mandat za nieopłacalnie radia w samochodzie? Okazuje się, że wcale nie taki mały

Jaki mandat za nieopłacalnie radia w samochodzie? Okazuje się, że wcale nie taki mały

Jaki mandat za nieopłacalnie radia w samochodzie? Okazuje się, że wcale nie taki mały

Podaj dalej

Szerokim echem odbił się fakt, że można otrzymać mandat i mieć konsekwencje tego, że radio w samochodzie jest nieopłacone. Zdecydowana większość osób tego nie wiedziała, a samo pojawienie się tego w mediach wywołało sporo kontrowersji. Największe pytanie budzi fakt, czy faktycznie kierowcy będą z tego rozliczani.

Mandat za nielegalne radio

dowod rejestracyjny samochod
fot. freepik

Płacenie abonamentu za korzystanie radioodbiornika w samochodzie to pewnego rodzaju dodatkowy wydatek, którego nikt nie uwzględniał. A jednak to taki ”abonament” za korzystanie z samochodu. Biorąc pod uwagę ile jest samochodów i ile to pieniędzy, jakie można uzyskać, to mowa o naprawdę o ogromnej kwocie.

Miesięczny abonament to kwota 7,50 zł i wystarczy ją pomnożyć przez liczbę wszystkich pojazdów w kraju. Matematyka pokazuje, że w ciągu roku z tego tytułu wpadłyby miliardy do kasy. Pytanie tylko, czy władze będą chciały bardziej to kontrolować, a czy to nie temat, który lada moment ucichnie i pójdzie w niepamięć.

Jeżeli dana osoba zostanie przyłapana na tym, że ma nieopłacony radioodbiornik musi opłacić 30-krotność miesięcznej opłaty plus zaległe składki. Mandat zatem jest dość surowy. Trudno jednak wierzyć w to, że nagle wszyscy kierowcy w Polsce ustawią się w kolejce po to, aby bić się o to, kto pierwszy dokona opłaty.

samochod akcyza oplata
fot .freepik

Radio to wolność?

Wydawać by się mogło, że posiadanie radia to po prostu wolność, a nie przywilej za który trzeba płacić. Trudno sobie wyobrazić sytuację, że ktoś kupuje samochód i mówi – poproszę bez radia. Albo, że nagle ktoś zacznie wymontowywać radio i zacznie montować np. urzązenia odtwarzające muzykę z YouTube czy Spotify.

nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu mandat
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News