Jaki jest wiek opony, którą kupujesz? Zobacz jak to sprawdzić, bo ta informacja na pewno ci się przyda

Jaki jest wiek opony, którą kupujesz? Zobacz jak to sprawdzić, bo ta informacja na pewno ci się przyda

opony zuzyte asfalt

Podaj dalej

Sprawne i dobre opony w samochodzie to podstawa, o czym muszą pamiętać wszyscy kierowcy. To w końcu one w znacznym stopniu wpływają na nasze, ale i nie tylko nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest posiadanie świadomości tego, na czym tak naprawdę jeździmy. Duża rolę w tym wszystkim odgrywa wiek naszego ogumienia, który możemy szybko i bardzo łatwo sprawdzić.

Ile lat mają kupowane opony

Nieświadomość w sprawdzeniu wieku danej opony może być dla nas kosztowna. Zarówno jeżeli kupujemy używane opony od kogoś, ale także jeżeli kupujemy nowe w dość mało uczciwym punkcie sprzedaży. Bo tak naprawdę im opona młodsza tym lepiej, bowiem jej wszelkie właściwości zostaną dłużej zachowane. Bo fakty są takie, że ogumienie wraz z wiekiem traci swoje właściwości i to nawet, jeżeli nie jest ono użytkowane.

Wiek opony to cztery liczby, które znajdują się na jej zewnętrznej stronie. Na pierwszy rzut oka to liczby, które w żaden sposób nie mówiąc nic o tym, że jest to tak naprawdę data produkcji. Za przykład niech posłuży 4616. Taka liczba na oponie oznacza, że 46 – to tydzień w którym dana opona została wyprodukowana, a 16 oznacza rok, a więc 2016. Pierwsze dwie liczby oznaczają zatem tydzień produkcji, a drugie dwie rok produkcji.

Dlatego tak ważne jest to, aby sięgać po opcjonalnie jak najmłodsze opony. Bo opony tak naprawdę do 5 lat posiadają swoje najlepsze właściwości, a później zaczynają je tracić. Później trzeba oponę regularnie kontrolować, najlepiej raz w roku – po sezonie, nie przed. Każda opona, bowiem ma datę ważności 10 lat. Po tym okresie bez względu na to jak była użytkowana i czy w ogóle była (mogła leżeć 10 lat) należy jej się w odpowiedni sposób pozbyć.

Istotne jest to, jak przechowujemy opony

Trzeba pamiętać, że zmieniając opony z letnich na zimowe i odwrotnie, należy dobrze przechowywać opony. Jeżeli robimy to źle, a więc np. pozostawiamy je na dworze na kilka miesięcy, możemy być pewnie, że ich termin przydatności znacząco spadnie. Warto zatem rozważnie podejśc do tematu przechowywania opon, aby jak najdłużej były przydatne.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News