Jak zareaguje opona, gdy wsypiemy do niej mentosy i wlejemy Coca Colę? Niespodziewany efekt

Jak zareaguje opona, gdy wsypiemy do niej mentosy i wlejemy Coca Colę? Niespodziewany efekt

opona kolo cisnienie

Podaj dalej

Co się stanie, gdy opona wypełni się mentosami i Coca-Colą? Sprawdzić to chciał jeden z pasjonatów fizyki i nieprzeciętnych eksperymentów. To jak na siebie działają te dwie rzeczy, nie trzeba nikogo specjalnie uświadamiać. Robi się po prostu wulkan ciśnienia, potrzebujący przestrzeni do tego, aby móc przekazać swoją energię. Co jednak, gdy tego miejsca nie ma?

Opona wypełniona słodkościami

coca cola opona

Początek rozpoczął się w zakładzie wulkanizacyjnym, gdzie zanim opona została nawinięta na felgę wsypano do niej sporą ilość mentosów. Następnie wnętrze jej zostało wypełnione powietrzem i założone w samochodzie. Cała zabawa zaczęła się jednak, gdy do akcji wkroczył popularny napój. Jak się okazało zmieściło się w kole aż… 12 litrów!

Gdy już wszystkie napoje zostały wlane, wówczas rozpoczęła się prawdziwa zabawa. Mężczyzna, mając auto na podnośniku najpierw zaczął kręcić kołem w powietrzu, aby wszystko wymieszać. Można sobie tylko wyobrazić co działo się wewnątrz koła. Zwłaszcza, że ilości produktów nie były małe, a mało było natomiast miejsca, a dokładniej mówiąc wolnej przestrzeni.

Opona była mocno nabrzmiała, ale nie eksplodowała. Wtedy rozpoczął się drugi test, a więc jazda przez przeszkody. Dokładniej mówiąc, przez kamienie, które były coraz większe. I to jednak nie doprowadziło do rozszczelnienia i wybuchu. Samochód przejechał także kilkadziesiąt kilometrów i także nic się nie stało. Do czasu aż…

Kosiarka wyjaśniła sprawę

W końcu została użyta kosiarka, którą opona została rozcięta. Wtedy można było tak naprawdę zobaczyć co działo się w środku i jak ogromne ciśnienie wytrzymywało całe koło. To tylko pokazuje, że dość niepozorne założenie koła, to ogromna gwarancja bezpieczeństwa. Takich testów jednak lepiej nie przeprowadzać na własną rękę, a zwłaszcza jeżdżąc dużą prędkością drogami publicznymi.

opona mentos cola

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News