Jak samochód elektryczny wpłynie na cenę mieszkań? Zaskakujące obliczenia po obowiązku montowania infrastruktury przez deweloperów

Jak samochód elektryczny wpłynie na cenę mieszkań? Zaskakujące obliczenia po obowiązku montowania infrastruktury przez deweloperów

miejsce postojowe elektryk

Podaj dalej

Planujesz w najbliższym czasie zakup nowego mieszkania? Już wiadomo, że samochód elektryczny wpłynie na jego cenę, choć go jeszcze nie masz i możliwe, że bardzo długo mieć nie będziesz. Niedawne rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska sporo w tej sprawie namieszało.w A chodzi o sposób ustalania minimalnej mocy przyłączeniowej na potrzeby rozwoju elektromobilności. Krótko mówiąc – ładowarki do pojazdów mają znaleźć się na parkingach nowych mieszkań.

Samochód elektryczny a branża deweloperska

Zakup nowego mieszkania już sam w sobie nie jest niczym tanim. W ostatnich latach cena za metr kwadratowy znacząco wzrosła, a do tego znacznie trudniej uzyskać kredyt. Zwłaszcza młode osoby chcące postawić pierwsze kroki w dorosłym życiu, nie mają łatwo. Poprzeczka zawieszona dla nich jest wysoko, a wiadomo, że niebawem będzie jeszcze wyżej.

Wszystko przez samochód elektryczny, który staje się przyszłością motoryzacji. A skoro za kilkadziesiąt lat wszyscy mamy nimi się poruszać, już teraz należy odpowiednio zadbać o infrastrukturę. Z tego też powodu wszystkie nowo powstające budynki mieszkalne muszą być wyposażone w minimalną moc przyłączeniową na potrzeby rozwoju elektromobilności. To generuje koszty z którymi musi liczyć się każdy deweloper. To on bowiem odpowiedzialny jest prawnie za jej doprowadzenie.

Skoro przepisy są takie, a nie inne, każdy deweloper będzie zobowiązany do ich respektowania. To dodatkowy koszt, jaki poniesie firma, a oczywiście nie weźmie ona go na swoje barki. Będzie chciała odzyskać zainwestowane pieniądze wraz ze sprzedażą danego mieszkania. Oznacza to, że zapłacą za to właściciele pozyskanych mieszkań.

O ile zdrożeje mieszkanie przez elektromobilność?

– Wzrost kosztu za przyłączenie dla bloku mieszkalnego (100 mieszkań i 100 miejsc postojowych), uwzględniający możliwość zainstalowania 50 punktów ładowania o mocy 3,7 kW (przy uwzględnieniu ceny netto dla przyłączeń 61,6 zł/kW) wyniesie ok. 11,4 tys. zł netto, czyli cena jednego mieszkania zwiększy się o ok. 114 zł netto – informuje Ministra Klimatu i Środowiska.

Warto zwrócić jednak uwagę na jedną rzecz. Chodzi tutaj wyłącznie o doprowadzenie odpowiedniej infrastruktury energetycznej. Sam punkt ładowania to kolejny wydatek, który nie będzie wynosił tak niskiej kwoty. Tutaj już należy mówić o kilku tysiącach złotych. Wszystko zależne jest od ilości punktów przypadających na dany blok mieszkalny.

.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News