Jak prowadzić samochód w trakcie obwitych deszczów czy burzy? Anomalie pogodowe nie sprzyjają kierowcom

Jak prowadzić samochód w trakcie obwitych deszczów czy burzy? Anomalie pogodowe nie sprzyjają kierowcom

burza deszcz samochod

Podaj dalej

Ostatnie dni pokazują, że warunki pogodowe nie zawsze są idealne. Załamanie pogody przychodzi bardzo szybko, trwa stosunkowo krótko, ale potrafi dać się mocno we znaki. Prowadzić samochód w momencie oberwania chmury, burzy czy opadów gradu nie jest proste. Są osoby, których w takich sytuacjach ogarnia panika i zachowują się w niekontrolowany sposób nawet na ruchliwej drodze.

Samochód a warunki pogodowe

Sezon wakacyjny niesie za sobie nie tylko słoneczne dni, ale i okresowe chwile pogody, których chcielibyśmy nie oglądać. Już przy zwykłych opadach deszczu wzrasta ryzyko wypadku, a co dopiero kiedy na niebie zaczynają się inne anomalia pogodowe. Warto pamiętać wówczas o kilku podstawowych zachowaniach, które mogą uchronić nas przed najgorszym na drodze.

NAJGORĘTSZA POLSKA PREMIERA ROKU 2021! SPRAWDŹ JUŻ DZISIAJ

Najgroźniejszy jest oczywiście poślizg, który nie musi zdarzyć się nawet na dużej kałuży. Wtedy trzeba pamiętać o tym, aby wciskać gwałtownie hamulca i nie ruszać kierownicą. Istotne jest zdjęcie nogi z pedała gazu, aby odzyskać kontrole nad pojazdem i zacząć łapać przyczepność. Warto w trakcie obfitych opadów deszczy mieć większy dystans od auta poprzedzającego. Nie należy wtedy jechać szybko, aby nie trafić na efekt aquaplaning – to moment w którym samochód traci całkowicie przyczepność i tył pojazdu zaczyna uciekać.

Ograniczona widoczność także nie sprzyja w sytuacji, kiedy mamy oberwanie chmury. W takich momentach sytuacja wymaga nawet tego, że trzeba się po prostu toczyć po drodze bądź wręcz zatrzymać pojazd na poboczu, jeżeli jest taka możliwość. Wycieraczki wówczas, że nadążają za tym, aby odprowadzać wodę. Są też momenty na drodze kiedy po prostu jesteśmy bezradni, a tak się dzieje kiedy wieje silny wiatr czy są opady gradu. W pierwszej sytuacji pozostaje wolna jazda, w drugiej… zatrzymanie pojazdu i nakrycie przedniej szyby kocem.

Nie planuj podróży

Wybierając się w dalszą podróż warto sprawdzić pogodę i w miarę możliwości zaplanować ją tak, aby ominąć złą pogodę. Lepiej wyjechać wcześniej bądź później, niż narażać się na ryzyko jakie czyha na nas na drodze w momencie załamania warunków atmosferycznych. Jazda w takich warunkach nie jest przyjemna, ale bardzo trudna.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News