Jak prowadzić samochód, aby nie uszkodzić skrzyni biegów. Diesel, benzyniak czy LPG odmówi nam wtedy posłuszeństwa

Jak prowadzić samochód, aby nie uszkodzić skrzyni biegów. Diesel, benzyniak czy LPG odmówi nam wtedy posłuszeństwa

diesel skrzynia biegow

Podaj dalej

Współcześnie manalna skrzynia biegów wydaje się przeżytkiem, kiedy można sięgnąć po automatyczną. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele samochodów napędzanych przez diesel, czy benzynę, wciąż ją posiadają. Ba, wielu kierowców woli ją, niż decydować się na automat. Ta ma jednak to do siebie, że trzeba się nią umiejętnie posługiwać.

Skrzynia biegów, jak jej nie zepsuć

Tutaj trzeba podkreślić jedną bardzo ważną rzecz – skrzynia biegów nie psuje się sama, a psujemy ją my. To w zasadzie pewne jak to, że dwa plus dwa to cztery. Wszystko jest działaniem tego jak jeździmy, jak zmieniamy biegi i jak je redukujemy.

Kiedy najczęściej dochodzi do tego, że przyczyniamy się do jej awarii? W momencie kiedy prowadzimy samochód na małej prędkości, a wysokim biegu. Nie należy również zmieniać biegów gwałtownie i agresywnie, ruchy muszą być po prostu płynne.

Najistotniejsze wydaje się prawidłowe wciśnięcie sprzęgła, bowiem właśnie w ten sposób najczęściej dochodzi do nieplanowanych zgrzytów. Każdy kierowca powinien również pamiętać, że jeżeli prowadzimy samochód szybko, nie należy redukować wówczas biegu na niższy.

Diesel i benzyniak może się zepsuć

I choć wszystko to wydaje się bardzo proste, to jednak nie wszyscy o tym pamiętają. Tak samo o tym, że co kilka lat warto pozwolić mechanikowi zajrzeć do środka skrzyni biegów, aby wymienił olej i sprawdził, czy aby na pewno wszystko jest tam jak należy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News