Jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek o 800+? Błąd może sprawić, że pieniądze nie trafią na konto

Jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek o 800+? Błąd może sprawić, że pieniądze nie trafią na konto

800+ jak wypełnić

Podaj dalej

Świadczenie Rodzina 800+ choć jeszcze nie doczekało się ustawowej zmiany, to jednak już tak naprawdę istnieje. To za sprawą możliwości składania wniosku o ten dodatek, co już należy zrobić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował, że choć zdecydowana część osób już to zrobiła, to jednak wciąż pozostają tacy, przed którymi takie zadanie dopiero stoi. Warto zatem zrobić to raz, a poprawnie, aby kwota 800 złotych regularnie wypływała na konto.

Gdzie wniosek o 800+?

rodzina dodatek 800+
fot. freepik

Trzeba pamiętać o jeden bardzo istotnej rzeczy mówiąc o wniosku o 800+, że jest to nic innego jak wniosek z programu Rodzina 500+. To z racji tego, że jest to jeden i ten sam program, w który tylko zostanie zwiększona kwota świadczenia. Oznacza to, że cała zmiana nastąpi w tym samym okresie rozliczeniowym, a więc za czerwiec 2023 do maja 2024.

Ty samym kwota 800 złotych zostanie z obecnego wniosku wypłacona ”tylko” pięć razy. Tym samym na dane dziecko w tym okresie otrzyma się więcej pieniędzy o 2 000 złotych. Dopiero kolejny wniosek, jaki będzie składany w przyszłym roku w pełni będzie obejmował 800+. Nie zmienia to jednak faktu, że już teraz należy złożyć odpowiednie dokumenty, aby nic na tym nie stracić.

W dzisiejszych czasach złożenie wniosku jest banalnie proste i szybkie. Wystarczy dosłownie pięć minut przed komputerem, aby wszystko domknąć na ostatni guzik i jedynie czekać na potwierdzenie prawidłowości. Kilkukrotnie zwracaliśmy również uwagę na to, jak ważne jest to, aby nie pominąć terminu czerwcowego. Wpływa on bowiem znacząco na finanse – po tym miesiącu traci się jedną wypłatę za dany miesiąc.

program 800+ rodzina
fot. freepik

Jak wypełnić wniosek z programu Rodzina 500+?

Warto podkreślić to, iż robiąc to online jest to dużo prostsze i łatwiejsze niż kiedyś. To za sprawą tego, że logując się do bankowości internetowej wiele rzeczy wypełnionych jest już automatycznie. Tak naprawdę jedyne co jest potrzebne to numer pesel dziecka bądź dzieci. Reszta pozostaje jedynie prostą formalnością, którą można ”wyklikać”.

Oprócz bankowości internetowej wniosek o 500+, a zarazem o 800+ można złożyć na

  • portalu empatia.mrpips.gov.pl
  • PUE ZUS
  • ePUAP

Co jest potrzebne?

  • dane swoje i dzieci, na które składasz wniosek, w tym numery PESEL
  • adres e-mail
  • numer rachunku, na który ma być przekazywane świadczenie

Wniosek i dokumenty na nowy okres świadczeniowy możesz złożyć każdego roku od 1 lutego do 30 czerwca i tylko przez internet. Co ważne – jeżeli dziecko urodziło się w trakcie danego okresu rozliczeniowego, można to zrobić zawsze tuż po urodzeniu. Wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła pieniądze z wyrównaniem.

800+ placa minimalna
fot. freepik

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News