Jak prawidłowo rozgrzać silnik tuż po uruchomieniu? Kierowcy nieustannie popełniają te błędy

Jak prawidłowo rozgrzać silnik tuż po uruchomieniu? Kierowcy nieustannie popełniają te błędy

silnik spalinowy rozgrzanie

Podaj dalej

Czy to nowy samochód, czy stary, to w każdym silnik potrzebuje czasu na to, aby móc się rozgrzać i zagwarantować wtedy odpowiednią pracę. Prawda jest taka, że moment po którym odpalimy jednostkę napędową jest w istocie bardzo ważny – o ile nie najważniejszy, jeżeli chodzi o jego dbałość. Dlatego tak ważne jest, aby kierowca z rozsądkiem podchodził do tego co robi za kierownicą.

Kierowco, dbaj o silnik

Nawet nowe samochody ostrzegają nas przed momentem, w którym nasz napęd wciąż nie jest odpowiednio rozgrzany. Ikonka na wyświetlaczu ma nam przypominać o najbardziej istotnych rzeczach związanych z naszym zachowaniem. A tych jest kilka i warto je przestrzegać.

Trzeba pamiętać o tym, że uruchamiamy samochód dopiero wtedy, gdy wiemy, że jedziemy. Chodzi tutaj głównie o kwestię związaną z postojem auta. Silnik nie jest stworzony do tego, aby stać w miejscu, lecz po to aby jechać i o tym należy pamiętać. Uruchamianie go powinno nastąpić wtedy, gdy jedziemy – nie wcześniej.

Tyczy się to również postojów. Jeżeli wiemy, że zatrzymujemy pojazd na nieco dłużej, lepiej wyłączyć auto i odpalić ponownie za 2-3 minuty. I pomijamy tutaj całkowicie fakt, że można za takie coś otrzymać mandat. Chodzi wyłącznie o dobro jednostki napędowej.

Odpowiednia zmiana biegów

Gdy już ruszymy trzeba pamiętać o tym, że nie wolno w pierwszych minutach wyciskać maksimum z auta. Jazda powinna być płynna, bez większych przyśpieszeń i zbędnego zwiększenia prędkości. Kierowca musi dać czas na to, aby olej się rozgrzał i nasmarował wszystkie elementy. W innym wypadku nie trudno o uszkodzenia i poważniejsze awarie. Te nie przydarzą się od razu, ale z czasem na pewno.

Niewłaściwa temperatura pracy silnika przyczynia się do wielu problemów. Pojawia się problem z odpowiednim spalaniem mieszanki, a nadmiar paliwa przedostaje się do oleju czy układu wydechowego. Cierpi łańcuch rozrządu, koła zębate i wiele elementów o których byśmy nawet nie pomyśleli.

yczyniamy się do wielu problemów, które prowadzą do tego, że auto z czasem odmówi posłuszeństwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News