Jak prawidłowo dobrać płyn hamulcowy DOT do samochodu? Wbrew pozorom nie jest to takie proste

Jak prawidłowo dobrać płyn hamulcowy DOT do samochodu? Wbrew pozorom nie jest to takie proste

plyn hamulcowy DOT

Podaj dalej

Płyn hamulcowy dla wielu kierowców to wciąż duża zagadka, jeżeli chodzi o jego odpowiedni dobór. Problem można określić jako podobny, do tego związanego z olejem silnikowym. Można powiedzieć, że jest jeden, ale wiele odmian i trzeba wybrać odpowiedni. Jeżeli się tego nie zrobi wówczas może powstać duży problem.

Odpowiedni płyn hamulcowy to podstawa

plyn hamulcowy samochod

Wszystkie płyny hamulcowe posiadają odpowiednie oznaczenie po słowie DOT. Z reguły to producenci zalecają odpowiednią cyfrę, jaką należy stosować do odpowiedniego modelu samochodu. To właśnie ten numer powinien oznaczać poziom lepkości danego środka. Choć tutaj kierowcy powinni się pilnować, gdyż może zdarzyć się tak, że nie zawsze tak jest.

Aby mieć jednak tego należytą pewność najlepiej wybrać markowego producenta, który jest sprawdzony na rynku. Co nam to jeszcze daje? Lepszą technologię, a więc wyższą temperatura, która doprowadza wrzenia dla tego samego rodzaju płynu.

Żaden kierowca nigdy nie powinien szukać oszczędności na tego typu środku. Płyn hamulcowy kupuje się bardzo rzadko, bo tak naprawdę raz na kilka lat. Różnice w cenach wbrew pozorom nie są duże, dlatego tutaj decyzja powinna być wyłącznie tylko jedna. Droższy sprawdzony producent to gwarancja bezpiecznej jazdy, a dokładniej mówiąc – hamowania.

hamulce plyn hamulcowy

Kiedy wymiana?

Zdania w tym temacie są różne, bo niektórzy mówią, że po przejechaniu 60 tysięcy kilometrów, a inny, że co dwa lata. Prawdy tutaj należy szukać najlepiej gdzieś pomiędzy. Zbyt wcześnie na pewno nie ma co, tak samo jak zbyt późno, choć na pewno im wcześniej, tym lepiej.

Najważniejsze jest to, aby na bieżąco go sprawdzać wraz z innymi płynami. Kierowca powinien mieć pewność, że jego stan nie ubywa, bowiem może to wprowadzić w spore kłopoty. Regularna kontrola zawsze daje większy spokój wsiadając do auta.

plyn hamulcowy tarcza

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News